Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


 • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

 • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


 • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

 • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online

Poznaj odpowiedzi
na najczęściej zadawane pytania

Wybierz kategorię pytań
 • INFORMACJE O BONUSACH

 • INFORMACJE O PROGRAMACH

 • DLA KOGO SĄ PROGRAMY

 • ILE MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ - PRZYKŁADY

 • GDZIE PRACUJĄ OSZCZĘDNOŚCI

 • BEZPIECZEŃSTWO DOKONYWANIA TRANSAKCJI

 • GDZIE MOŻNA KUPIĆ/URUCHOMIĆ PROGRAM I UZYSKAĆ INFORMACJE

Co te Programy mi dają? 

Dajesz sobie szansę na uzyskanie lepszego oprocentowania niż w banku. Korzystasz z potencjału lokowania swoich oszczędności na całym świecie. Nie musisz tego lubić, umieć, rozumieć, nie musisz się na tym znać. Robią to za Ciebie profesjonaliści. Wystarczy, że wpłacasz co miesiąc 300 złotych, a korzystasz z możliwości przewidzianych niejednokrotnie dla zamożnych  klientów. Masz komfort, że nie musisz się troszczyć o swoje pieniądze, być czujnym i analizować co i kiedy dzieje się na rynku. Specjaliści robią to za Ciebie.  


Program wygodnie wprowadzić w życie. Wystarczy ustawić stałe miesięczne zlecenie przelewu na swoim rachunku w banku. 


W kolejnych latach wpłacasz co miesiąc tyle, ile zadeklarowałeś przy uruchomieniu Programu. Nie zostaniesz nigdy zaskoczony koniecznością podwyższenia kwoty wpłat z powodu np. rosnącej inflacji.


Cały czas masz nieograniczony, bezpłatny dostęp do całej puli Twoich pieniędzy wg ich bieżącej wartości. Nie dotyczą Cię niedogodności, jakich doświadczyły osoby, które korzystały z tzw. polisolokat. Możesz skorzystać ze swoich oszczędności w każdej chwili, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. 

Zamknij

Ile jest dostępnych Programów?

Dostępne są trzy Programy Systematycznego Oszczędzania IFM (PSO IFM), Moje Dziecko z Bonusem (zobacz tutaj), Moja Przyszłość z Bonusem (zobacz tutaj) i Żelazny Kapitał z Bonusem (zobacz tutaj). 


PSO IFM Moje Dziecko z Bonusem został uruchomiony z myślą o rodzicach, którzy chcieliby zabezpieczyć swoje dzieci. Jest dostępny od 300 złotych miesięcznych wpłat. Pozwala oszczędzać przez 5, 10 lub 15 lat. Ma niską opłatę za uruchomienie Programu. Bieżące wydatki związane z utrzymaniem dzieci są wysokie, rodzice mogą chcieć uruchomić więcej niż jeden Program dla więcej niż jednego dziecka, dlatego został on uruchomiony z niższymi opłatami niż PSO IFM Moja Przyszłość z Bonusem. Niskiej opłacie towarzyszy bardzo atrakcyjny Bonus. Nie dość, że pozwala odzyskać opłatę wstępną, to dodatkowo zapewnia dziecku dodatkowe pieniądze.   


PSO IFM Moja Przyszłość z Bonusem został uruchomiony z myślą o dorosłych osobach, chcących za pomocą Programu zrealizować jakieś swoje cele, przed czymś się zabezpieczyć. Jest dostępny już od 300 złotych miesięcznych wpłat. Pozwala oszczędzać przez okres 7, 12 lub 17 lat. Zapewnia bardzo atrakcyjny Bonus. Zwraca on opłatę wstępną z solidną nawiązką i docelowo podnosi istotnie wartość oszczędności do wypłaty. 


PSO IFM Żelazny Kapitał z Bonusem to alternatywa wobec lokaty bankowej dla osób, które zgromadziły już co najmniej 50 tysięcy złotych i mogą co miesiąc dokładać do tej puli co najmniej 1 tysiąc złotych. Od razu większą kwotę pieniędzy mogą efektywnie ulokować, na okres 6 lat. Mogą to zrobić z myślą o sobie, ale mogą też tą pulę traktować, jako zabezpieczenie przyszłości np. nowonarodzonego wnuka. Szczególnym uprzywilejowaniem dla osób, które mogą uruchomić ten Program jest Bonus. W tym Programie wypłacany jest co roku. To jego wyjątkowa zaleta.  

Zamknij

Czy oszczędzanie relatywnie małych kwot z miesiąca na miesiąc ma sens? Np. 300 złotych w styczniu, 300 złotych w lutym itd. Po roku to 3 600 złotych. Wystartować kwotą np. 10 tysięcy złotych i od tego kumulować odsetki wydaje się być sensowne. A 300 złotych co miesiąc? Nim się uzbiera jakaś solidna kwota, minie sporo czasu. Czy to gra warta świeczki?

Zdecydowanie warta! Twoje comiesięczne 300 złotych, odkładane w Programie Moje Dziecko z Bonusem np. przez 15 lat może się stać kwotą ponad 97 tysięcy złotych (a nawet wyższą)*. Jeśli dodatkowo otrzymasz Bonus o wartości ponad 4,5 tysiąca złotych (a nawet wyższy)*, suma Twoich oszczędności może wynieść  ponad 101 tysięcy złotych (a nawet więcej)*. To na pewno gra warta świeczki. 


Jeśli postanowisz oszczędzać 500 złotych miesięcznie, ta końcowa suma z Bonusem może wynieść ponad 169 tysięcy złotych (a nawet więcej)*. 


Oprócz wpłat co miesiąc 300 złotych może się zdarzyć, że raz, albo kilka razy przez np. owe 15 lat, wpadną Ci nieco większe sumy do budżetu domowego i dopłacisz je do Programu. Np. jakaś Twoja premia, jakieś prezenty w gotówce, które zebrały Twoje dzieci. Te kilka ponad planowanych wpłat może podnieść wartość Twoich oszczędności z ponad 101 tysięcy złotych do ponad 127 tysięcy złotych (a nawet więcej)*. 


Przejdź tutaj do Kalkulatora. Policz różne warianty.


Zawsze po kilku latach uzbiera się godna uwagi suma. Należy tylko zacząć oszczędzać i mieć nad sobą mobilizującego „bata”. Może nim być ustawienie stałego miesięcznego zlecenia przelewu na rachunku w banku i wizja Bonusu. Pamiętaj też, że uzbieranie kwoty 300 złotych co miesiąc, to kumulowanie każdego dnia tylko 10 złotych. To nie jest trudne, a zdecydowanie warto. 

Zamknij

Co to za rachunek, na który wykonuję przelewy? Gdzie trafią moje pieniądze?

Cały proces ulokowania pierwszej Twojej wpłaty, Twoich kolejnych wpłat, Twoich wypłat przechodzi pomiędzy rachunkami bankowymi subfunduszy IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. To te subfundusze, w których lokowane są Twoje pieniądze, które systematycznie wpłacasz. 

Nad całym procesem  lokowania Twoich wpłat do Programu, a także Twoich wypłat czuwa tzw. bank rozliczeniowy (agent płatności). Bankiem tym dla subfunduszy IFM w Polsce jest Raiffeisen Bank Polska S.A.

Zamknij

Mam np. dwoje dzieci. Czy dla obojga mogę mieć jeden PSO IFM?

Tak, możesz mieć jeden. Możesz do tego jednego wpłacać 300 złotych, albo np. 600 zł, z założeniem, że to po 300 złotych dla każdego dziecka. Możesz też każdemu z dzieci założyć osobny Program, bo jest np. między nimi większa różnica wieku i może szybciej z jednego z Programów będziesz chciał pobrać jakąś pulę środków. Dwa Programy to większa przejrzystość. Każdy Program to opłata, ale jednocześnie każdy Program to Bonus, a ten może zwrócić Ci opłatę z nawiązką. 

Zamknij

Czy coś zyskuję, że będę wpłacał tym sposobem więcej niż zadeklarowałem? 

Oczywiście. Kolejne Twoje pieniądze korzystają z dobroci PSO IFM. Nadal lokujesz swoje środki w instrumenty inaczej niż przez PSO IFM niedostępne, nadal zapewniasz sobie profesjonalne zarządzanie Twoimi oszczędnościami, wg bieżącej sytuacji rynkowej. Co jeszcze bardzo ważne, przyrasta Ci istotnie potencjalna wartość Twojego Bonusu. 

Zamknij

W każdym PSO IFM gwarantowany jest Bonus. Na czym to polega? 

Bonus to nagroda dla Ciebie za systematyczność i wytrwałość. Jeśli będziesz oszczędzał minimum przez taki czas, jaki zadeklarowałeś i dokonasz wpłat o wartości minimum takiej, jaką zadeklarowałeś, należy Ci się Bonus. 


W PSO Moje Dziecko z Bonusem i Moja Przyszłość z Bonusem to nagroda na zakończenie Programu. Za wyliczoną należną Ci wartość Bonusu zostaną zakupione dla Ciebie  dodatkowe tytuły uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. 


Przykład: Zakończył się Twój Program. Masz w tym Programie 60 tytułów uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i 40 tytułów uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. Za należną Ci wartość Bonusu dokupimy Ci 8 tytułów uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i 5 tytułów uczestnictwa Subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. 


To uproszczony przykład, nie realne wartości. Pokazuje mechanizm. 

Kupiono Ci dodatkowe tytuły uczestnictwa. Nie musiałeś za nie zapłacić. Nie musiałeś ulokować dodatkowych pieniędzy. 

Masz łącznie 68 tytułów uczestnictwa Subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i 45 tytułów uczestnictwa Subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. W każdej chwili możesz złożyć zlecenie umorzenia tytułów uczestnictwa w tych Subfunduszach i otrzymać przelew środków. 


Taki Bonus nie tylko podnosi wartość Twoich oszczędności, ale pozwala Ci odzyskać poniesioną przy uruchomieniu Programu opłatę i to z sowitą nawiązką. 

Zobacz, jak może to wyglądać w przypadku 15-letniego PSO Moje Dziecko z Bonusem i 17-letniego PSO Moja Przyszłość z Bonusem, jeśli będziesz wpłacał 300 złotych co miesiąc*:  MOJE DZIECKO
15 LAT
MOJA PRZYSZŁOŚĆ
17 LAT
Zadeklarowana przez Ciebie miesięczna wpłata
300,00 zł 
300,00 zł 
Suma Twoich wpłat do Programu
54 000,00 zł 
61 200,00 zł 
Opłata za uruchomienie Programu
1 950,00 zł 
 3 672,00 zł
Wartość Twoich oszczędności na koniec Programu
97 340,16 zł
120 133,93 zł
Wartość Twojego Bonusu
4 501,20 zł 
 6 120,72 zł
Łączna wartość Twoich oszczędności do wypłaty
101 841,36 zł
126 254,65 zł 


Zwróć uwagę, że Bonus podniósł wartość Twoich oszczędności do wypłaty odpowiednio o 4,6% i 5,1%. Ponadto odzyskałeś odpowiednio ponad 2,3 i ponad 1,6-krotność opłaty*. Uruchomiłeś zatem Program za darmo i jeszcze sporo zyskałeś. To właśnie nagroda za systematyczność i wytrwałość. Policz różne warianty Kalkulator: policz tutaj


A tak wygląda wartość Bonusu, jeśli będziesz wpłacał 500 zł co miesiąc*:


MOJE DZIECKO
15 LAT
MOJA PRZYSZŁOŚĆ
17 LAT
Zadeklarowana przez Ciebie miesięczna wpłata
500,00 zł 
500,00 zł 
Suma Twoich wpłat do Programu
90 000,00 zł 
102 000,00 zł 
Opłata za uruchomienie Programu
1 950,00 zł 
 6 120,00 zł
Wartość Twoich oszczędności na koniec Programu
162 233,60 zł
200 223,21 zł
Wartość Twojego Bonusu
7 501,99 zł 
10 201,20 zł
Łączna wartość Twoich oszczędności do wypłaty
169 735,60 zł
210 424,42 zł 


Pamiętaj, że wartość Twojego Bonusu rośnie też wtedy, gdy zdarzy Ci się dopłacać czasem kwoty ponad te, które zaplanowałeś, uruchamiając Program. 


Gwarantowany Bonus, to bardzo atrakcyjna docelowo kwota. Atrakcyjne jest również to, że należy Ci się on, jeśli co roku wpłacisz minimum tyle, ile zadeklarowałeś, nawet jeśli zdarzą Ci się opóźnienia we wpłatach, ale będziesz je regulował w taki sposób, że nie będzie trzeba Ci przypominać.

Zamknij

Dla kogo są dedykowane Programy Systematycznego Oszczędzania IFM? 

Dla każdego, kto chce na coś oszczędzać, odkładając co miesiąc minimum 300 złotych. Niezależnie, czy już dziś ma określony cel, czy nie. Np. dla osoby, która chce w ciągu 5 lat zgromadzić pieniądze na wymarzoną podróż. Np. dla osób, które „przed chwilą” zostały rodzicami, albo są nimi od iluś lat i chcą oszczędzać na określony dziś lub nie cel, ale związany z ich dziećmi. Np. dla osób, które chcą oszczędzać pieniądze, aby za ileś lat mieć poczucie komfortu posiadania dodatkowych środków na emeryturze. Dla każdego, kto chce gromadzić oszczędności na tzw. wszelki wypadek.


Poprzez Program Systematycznego Oszczędzania IFM Moje Dziecko z Bonusem, można gromadzić oszczędności dla dziecka, by np. zapewnić mu w przyszłości wkład własny do kredytu mieszkaniowego, by opłacać mu czynsz za wynajem mieszkania, jeśli wyjedzie gdzieś na studia, na pokrycie kosztów studiów, nauki języka obcego, realizację jakiejś pasji. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej w pytaniu: " Ile jest dostępnych Programów? "


Poprzez Program Systematycznego Oszczędzania IFM Moja Przyszłość z Bonusem można z kolei oszczędzać dla siebie samego np. na pewne, dostatnie życie na emeryturze, na wymarzone wakacje, na nieprzewidziane koszty medyczne, zakup samochodu, sfinansowanie studiów podyplomowych, realizację pasji, albo zabezpieczyć sobie pulę środków, z której będzie można czerpać, jeśli zdarzy się stracić pracę, czy zakończyć jakiś kontrakt. To Program, który pomaga osobie w każdym wieku zrealizować jakiś cel. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej w pytaniu: " Ile jest dostępnych Programów? "


Program Systematycznego Oszczędzania IFM Żelazny Kapitał z Bonusem pozwala realizować wszystkie te cele, które pozostałe dwa Programy, ale jest dostępny od wyższej kwoty wpłaty otwierającej Program i wyższych wpłat miesięcznych, a co za tym idzie daje inne cenne korzyści finansowe. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej w pytaniu: " Ile jest dostępnych Programów? "

Zamknij

Co te Programy mi dają? 

Dajesz sobie szansę na uzyskanie lepszego oprocentowania niż w banku. Korzystasz z potencjału lokowania swoich oszczędności na całym świecie. Nie musisz tego lubić, umieć, rozumieć, nie musisz się na tym znać. Robią to za Ciebie profesjonaliści. Wystarczy, że wpłacasz co miesiąc 300 złotych, a korzystasz z możliwości przewidzianych niejednokrotnie dla zamożnych  klientów. Masz komfort, że nie musisz się troszczyć o swoje pieniądze, być czujnym i analizować co i kiedy dzieje się na rynku. Specjaliści robią to za Ciebie.  


Program wygodnie wprowadzić w życie. Wystarczy ustawić stałe miesięczne zlecenie przelewu na swoim rachunku w banku. 


W kolejnych latach wpłacasz co miesiąc tyle, ile zadeklarowałeś przy uruchomieniu Programu. Nie zostaniesz nigdy zaskoczony koniecznością podwyższenia kwoty wpłat z powodu np. rosnącej inflacji.


Cały czas masz nieograniczony, bezpłatny dostęp do całej puli Twoich pieniędzy wg ich bieżącej wartości. Nie dotyczą Cię niedogodności, jakich doświadczyły osoby, które korzystały z tzw. polisolokat. Możesz skorzystać ze swoich oszczędności w każdej chwili, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. 

Zamknij

Ile jest dostępnych Programów?

Dostępne są trzy Programy Systematycznego Oszczędzania IFM (PSO IFM), Moje Dziecko z Bonusem (zobacz tutaj), Moja Przyszłość z Bonusem (zobacz tutaj) i Żelazny Kapitał z Bonusem (zobacz tutaj). 


PSO IFM Moje Dziecko z Bonusem został uruchomiony z myślą o rodzicach, którzy chcieliby zabezpieczyć swoje dzieci. Jest dostępny od 300 złotych miesięcznych wpłat. Pozwala oszczędzać przez 5, 10 lub 15 lat. Ma niską opłatę za uruchomienie Programu. Bieżące wydatki związane z utrzymaniem dzieci są wysokie, rodzice mogą chcieć uruchomić więcej niż jeden Program dla więcej niż jednego dziecka, dlatego został on uruchomiony z niższymi opłatami niż PSO IFM Moja Przyszłość z Bonusem. Niskiej opłacie towarzyszy bardzo atrakcyjny Bonus. Nie dość, że pozwala odzyskać opłatę wstępną, to dodatkowo zapewnia dziecku dodatkowe pieniądze.   


PSO IFM Moja Przyszłość z Bonusem został uruchomiony z myślą o dorosłych osobach, chcących za pomocą Programu zrealizować jakieś swoje cele, przed czymś się zabezpieczyć. Jest dostępny już od 300 złotych miesięcznych wpłat. Pozwala oszczędzać przez okres 7, 12 lub 17 lat. Zapewnia bardzo atrakcyjny Bonus. Zwraca on opłatę wstępną z solidną nawiązką i docelowo podnosi istotnie wartość oszczędności do wypłaty. 


PSO IFM Żelazny Kapitał z Bonusem to alternatywa wobec lokaty bankowej dla osób, które zgromadziły już co najmniej 50 tysięcy złotych i mogą co miesiąc dokładać do tej puli co najmniej 1 tysiąc złotych. Od razu większą kwotę pieniędzy mogą efektywnie ulokować, na okres 6 lat. Mogą to zrobić z myślą o sobie, ale mogą też tą pulę traktować, jako zabezpieczenie przyszłości np. nowonarodzonego wnuka. Szczególnym uprzywilejowaniem dla osób, które mogą uruchomić ten Program jest Bonus. W tym Programie wypłacany jest co roku. To jego wyjątkowa zaleta.  

Zamknij

Czy można mieć tylko jeden Program?

Można mieć kilka Programów, każdy w innym celu. Można mieć np. jeden wspólny „małżeński”, w którym małżeństwo oszczędza na wakacje życia z okazji 15-tej rocznicy ślubu (oszczędzając w PSO IFM Moja Przyszłość z Bonusem). Dodatkowo każde z małżonków może mieć swój osobny Program z przeznaczeniem gromadzenia w nim swojej przyszłej emerytury (oszczędzając w dwóch odrębnych PSO IFM Moja Przyszłość z Bonusem), a jednocześnie mogą mieć dwa osobne Programy na różne okresy dla dwójki dzieci w różnym wieku (oszczędzając w dwóch PSO IFM Moje Dziecko z Bonusem). 

Zamknij

W co są lokowane moje oszczędności?

W dwa subfundusze: IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. Dzięki temu w sprawdzone fundusze globalne. 

Zamknij

Czym się różnią Programy Systematycznego Oszczędzania IFM od innych dostępnych w Polsce takich programów/planów?

Tym, że pozwalają Ci lokować Twoje oszczędności na wielu rynkach świata. To tzw. zróżnicowanie, dywersyfikacja. Nie musisz się ograniczać np. do obligacji rządu polskiego. Masz w PSO IFM do dyspozycji również obligacje rządów innych krajów np. USA, Niemiec. Możesz wykorzystywać potencjał złota, srebra, akcji światowych gigantów takich jak np. Apple, Microsoft, Facebook, Johnson&Johnson, Procter&Gamble, General Electric Company, Adidas, Bayer AG, Siemens AG. Zapewne kojarzysz te marki. 


Dodatkowo, PSO IFM udostępniają Ci światowe fundusze inwestycyjne, które funkcjonują wiele lat z sukcesami, a które nie są bezpośrednio dostępne na polskim rynku.

Zamknij

Czy ma sens lokować globalnie? Może wystarczy tutaj w Polsce, lokalnie?

Popatrz, w jakim tempie pracowały pieniądze w okresie ostatnich 6 lat na wybranych rynkach (dane na grudzień 2017 r.):

- wartość pieniędzy ulokowanych w USA wzrosła o 118,80%, czyli średniorocznie o 13,94%;

- wartość pieniędzy ulokowanych w Niemczech wzrosła o 96,27%, czyli średniorocznie o 11,90%;

- wartość pieniędzy ulokowanych w Japonii wzrosła o 138,96%, czyli średniorocznie o 15,63%.

W tym czasie pieniądze ulokowane w Polsce wzrosły tylko o 18,12%, czyli średniorocznie zaledwie o 2,81%. Jeśli w tym czasie część Twoich oszczędności o wartości np. 10 tysięcy złotych pracowałaby tylko w Polsce, byłyby dziś warte 11 812,19 złotych. Gdyby pracowały w USA, Niemczech i Japonii (np. po 1/3 na każdym rynku) byłyby dziś warte 21 803,27 złotych. Jeśli pula Twoich środków byłaby wyższa i wynosiła np. 30 tysięcy złotych, wartość Twoich oszczędności pracujących na świecie wyniosłaby po minionych 6 latach 65 409,82 złotych, a w Polsce 35 436,58 złotych. Na świecie Twoje oszczędności każdorazowo wypracowałyby prawie dwa razy wyższą wartość zysku dla Ciebie niż w Polsce.

 Wartość Twoich oszczędności po 6 latach:ulokowane 
10 000,00 zł
ulokowane 
30 000,00 zł
w Polsce
11 812,19 zł 
 35 436,58 zł
na świecie  
 21 803,27 zł
65 409,82 zł


To duże różnice. Dają możliwość wypracowania wyższej wartości oszczędności, jednocześnie przy większej dywersyfikacji, tj. lokowaniu środków na kilku rynkach, nie na jednym. Dodatkowo, może się zdarzyć że na polskim rynku wartość Twoich oszczędności przejściowo by spadała, podczas gdy na zagranicznych rynkach by rosła. Przykładem był początek 2013 roku: 

kiedy to oszczędności pracujące na polskim rynku straciły 10,17%, podczas gdy na giełdzie japońskiej wzrosły o 29,76%, a na giełdzie amerykańskiej o 6,73%. 

Podałam przykłady rynków akcji. Pamiętaj, że w PSO IFM tylko część Twoich oszczędności jest lokowana w funduszach akcji. Spora ich część pracuje w funduszach obligacji.

Zamknij

Czy faktycznie ma sens odkładać co miesiąc np. 300 złotych do Programu, by gromadzić oszczędności? Może wystarczy, jeśli założę, że co jakiś czas odłożę na lokacie jakąś większą pulę pieniędzy, np. tuż po otrzymaniu przeze mnie jakiejś premii, albo zawsze raz w roku? Albo może założę, że nie będę konsumował wszystkich moich co miesięcznych wpływów i w ten sposób zawsze coś mi zostanie na rachunku?

Można i tak, choć bywa to mało skuteczne. Bardzo dobrze sprawdza się posiadanie jakiegoś „mobilizatora”. Skuteczniej funkcjonuje gromadzenie oszczędności jeśli zmobilizujesz się, że co miesiąc przelejesz na wydzielony rachunek, czyli do Programu np. 300 złotych (zwłaszcza, jeśli ustawisz sobie stałe miesięczne zlecenie przelewu na Twoim rachunku w banku). Wtedy po prostu 300 złotych pójdzie do sakiewki. 


Bez takiego „bata” nie działa to skutecznie. Obiecałeś sobie, że nie skonsumujesz co miesiąc jakiejś puli środków. Ale pojawiła się jakaś ciekawa okazja zakupu czegoś i jednak złamałeś zasadę i wydałeś te pieniądze, obiecując sobie, że w przyszłym miesiącu to się nie powtórzy. Ale powtórzy się, bo to czas np. świąt i chcesz kupić prezenty. 


Jeśli założysz, że nie będziesz konsumował części pieniędzy i zostawisz je na swoim rachunku, będą one „leżały” nieefektywnie. Pula może będzie przyrastać nominalnie, ale nie będziesz chronił tych pieniędzy przed inflacją. W Programie Twoje oszczędności efektywnie pracują już od 300 złotych.


Odkładanie do konkretnej sakiewki, czyli do konkretnego Programu pozwala Ci gromadzić konkretną pulę pieniędzy na konkretny cel. Wizualizacja celu bardzo pomaga. W jednym Programie możesz oszczędzać np. dla dziecka, a w dwóch innych Programach dla siebie samego. W jednym np. na zakup za 5 lat samochodu, a w drugim przez wiele lat np. na dodatek do przyszłej emerytury. 


W każdej chwili, bez żadnych opłat możesz pobrać część albo całość zgromadzonych oszczędności, z konkretnego Programu. Jeśli oszczędzasz np. w dwóch Programach, w jednym dla dziecka, w jednym dla siebie, nie „mieszasz” pomiędzy sakiewkami. Jeśli założyłeś 10-letni Program dla dziecka, a w 5-tym roku chcesz pobrać część środków, by zapłacić za jego wyjazd za granicę na kurs językowy, pobierzesz z Jego sakiewki. Twoja, w której gromadzisz na emeryturę pozostanie nietknięta. 


Powiedzenie sobie „cokolwiek by się działo, będę co miesiąc przelewał sobie konkretną sumę środków do wybranego przeze mnie Programu” to bardzo skuteczny „mobilizator”, by po prostu na pewno zawsze mieć zgromadzone oszczędności i „nie dotykać” ich bez potrzeby. 

Zamknij

Różnica w docelowej wartości oszczędności jest spora w zależności od tego, czy wpłacam miesięcznie 300 czy 500 złotych, prawda?

Tak, spora. Zobacz:


Strategia Dynamiczna, PSO IFM Moje Dziecko z Bonusem

 5 lat
10 lat
15 lat
300 zł
21 939,67 zł
90 521,45 zł
169 735,60 zł
500 zł
36 566,11 zł
90 521,45 zł
169 735,60 zł

Strategia Dynamiczna, PSO IFM Moja Przyszłość z Bonusem

7 lat
12 lat
17 lat
300 zł
33 291,05 zł
 71 008,90 zł
126 254,65 zł
500 zł
55 485,08 zł
118 348,16 zł
210 424,42 zł


Dlatego jeśli możesz sobie pozwolić, by oszczędzać co miesiąc (albo tylko co jakiś czas) więcej niż 300 złotych (400 złotych, 500 złotych, 700 złotych itd.), warto to robić. Kumulowana kwota, która pracuje jest coraz wyższa. Przypominam, zawsze możesz pobrać część środków wcześniej niż planowałeś (bezkosztowo), a w międzyczasie wypracowały one ciekawą wartość. 

Zamknij

Czy zakładane w Kalkulatorze stopy zwrotu 5,60% dla Strategii Stabilnej i 7,20% dla Strategii Dynamicznej są gwarantowane?

Są założone, to cel, do którego dążą zarządzający. W jednym roku mogą być przejściowo wyższe od zakładanych, w kolejnym mogą być niższe. Nie są gwarantowane. Tylko w odniesieniu do lokaty bankowej możesz używać określeń „gwarantowane, pewne, stałe”. Jeśli jesteś posiadaczem wysokowartościowych oszczędności, warto mieć na uwadze, że w przypadku upadłości banku możesz odzyskać maksymalnie równowartość 100 tysięcy euro, nie więcej.  


Tylko na lokacie możesz sobie zapewnić, że każdego dnia po równo trochę Ci przybędzie. Ale z tego powodu musisz się zadowolić niskim, mało atrakcyjnym oprocentowaniem. Jeśli Twoje pieniądze mają czas, by pracować, może warto podjąć próbę wypracowania wyższej stopy zwrotu niż na lokacie. 

Zamknij

Otrzymam kiedyś wypracowaną, państwową, polską emeryturę. Mogę dodatkowo mieć jakiś polski plan systematycznego oszczędzania, poprzez który gromadzę pieniądze jako dodatek do emerytury (tzw. drugą emeryturę). Czy ma sens oszczędzać np. w Programie Systematycznego Oszczędzania IFM Moja Przyszłość z Bonusem z założeniem, że to również dodatek do mojej emerytury? To tak, jakbym w trzech miejscach gromadził pieniądze na ten sam cel. To uzasadnione?

Jeśli korzystasz z polskich planów systematycznego oszczędzania, chociaż część Twoich oszczędności jest związana z polską sytuacją gospodarczą, polityczną, finansową. Lokujesz część pieniędzy w polskie obligacje rządowe oraz w obligacje i akcje polskich firm. 


Poprzez Program Systematycznego Oszczędzania IFM Moja Przyszłość z Bonusem możesz dobrze i bezpiecznie zarabiać na obligacjach np. Niemiec, czy USA. Mając obligacje kilku państw masz pulę środków bezpiecznie zdywersyfikowaną, a jednocześnie korzystasz z różnych, atrakcyjnych stóp zwrotu przypisanych do każdej z tych obligacji. 


Poprzez Program Systematycznego Oszczędzania IFM Moja Przyszłość z Bonusem, lokujesz swoje środki na wielu rynkach finansowych świata. Dzięki temu części Twoich oszczędności nie dotyczą np. wahania na polskiej giełdzie, a jednocześnie nie umyka Ci możliwość ewentualnego atrakcyjnego ulokowania części swoich środków w dobrych miejscach na świecie. Możesz w zdywersyfikowany sposób lokować swoje oszczędności w obligacje i akcje firm gigantów, które uzyskują przychody z całego świata, nie tylko z polskiego rynku. Twoje oszczędności mogą czerpać z potencjału akcji takich gigantów jak Ford, General Electric, czy Amazon. To firmy, które odnoszą sukcesy, bazując na globalnym rynku. 


Czy bierzesz pod uwagę teoretyczne ryzyko bankructwa państwowego systemu emerytalnego? Albo to, że przyszłe wartości emerytur jeśli będą wypłacane, to będą bardzo niskie? Może się okazać, że relatywnie wysokie środki pobierane z Twojego wynagrodzenia na poczet przyszłej emerytury będą w przyszłości mniej warte, niż Twoje oszczędności pomnażane na światowych, dojrzałych rynkach. 


Z tych wszystkich powodów może warto, byś rozważył pomnażanie ostrożnie swoich oszczędności na licznych, światowych rynkach, a nie wyłącznie na polskim.  

Zamknij

Oszczędzanie w ramach PSO IFM to systematyczne, co miesięczne lokowanie środków. Czy to jest OK, że nie zastanawiam się, jaka jest bieżąca sytuacja np. na rynku akcji, tylko co miesiąc lokuję?

Sytuacja czasem sprzyja ostrożniejszemu podejściu, a czasem nieco odważniejszemu. To nie Ty musisz się zastanawiać, analizować. Nie musisz tego umieć, lubić, interesować się tym. Ty chcesz jak najlepiej w danym momencie ulokować swoje oszczędności. To zarządzający Twoimi oszczędnościami w ramach PSO IFM na bieżąco oceniają sytuację rynkową i w oparciu o to decydują, w co ulokować Twoje środki. Gdy ocenią, że w danym momencie należy podchodzić ostrożnie, to ulokują Twoje oszczędności np. w obligacje. 


Warto pamiętać o tzw. uśrednianiu ceny. 


Najlepiej jest lokować środki w akcje wtedy, kiedy są one przejściowo tanie, a wiemy, że mają potencjał, by docelowo być drogie. Załóżmy, że spółka Alfa produkuje coś, na co jest stały, a nawet rosnący popyt. Jej przyszłość rysuje się w kolorowych barwach. Należy sobie kupić akcje tej spółki i trzymać przez lata. Kiedyś może będą warte majątek. Ale przejściowo na rynku wydarzyło się coś, np. jakieś ważne wydarzenie polityczne, które zachwiało przez chwilę rynkami finansowymi i giełdy na świecie przez kilka dni przejściowo spadały. 


Samodzielnie może zastanawiałbyś się, czy kupić te akcje, jeśli dziś spadły? A może zaczekać do jutra, bo cena będzie jeszcze niższa, czyli jeszcze korzystniej można będzie je kupić? A może gdy są spadki, to jest niebezpiecznie i lepiej zaczekać aż giełdy znów będą rosły? Ale jak zaczekasz aż się uspokoi, to może przegapisz najlepszy moment na zakupy? Itd. itd. …


I tu ważna jest zasada tzw. uśredniania ceny. Czyli np. raz kupiłeś akcje jakiejś firmy po 4 złote, raz po 3,20 złotego (właśnie, gdy były spadki), a raz po 4,30 złotego. Średnio kupiłeś po 3,83 złote. Nie „uciekł” Ci zatem dobry moment, gdy było najtaniej. By to realizować, trzeba co miesiąc wpłacać środki np. do PSO IFM i ufać zarządzającym, że znają się na swojej pracy. 


Gdy ustawisz sobie stałe zlecenie przelewu środków do PSO IFM na swoim rachunku w banku, to wyłączasz wszystkie emocje, wątpliwości i bez względu na wszystko co miesiąc lokujesz.  Nie ucieka Ci poprzez Twoją niepewność, Twój brak czasu, rosnący potencjał np. niemieckich obligacji, czy akcji jakiejś wartościowej w danym momencie amerykańskiej spółki. Uważam, że warto korzystać z tego co miesiąc. 

Zamknij

Czy oszczędzając poprzez PSO IFM mogę oszczędzać w innych walutach niż w złotówkach? Np. w euro?Nie, tylko w złotych. 

Zamknij

Uruchomiłem sobie któryś z PSO IFM. Czy w każdym momencie mogę przerwać dokonywanie wpłat?

Oczywiście i to bez żadnych opłat. Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie możesz, albo nie chcesz wpłacić kolejnej miesięcznej „raty”, albo po prostu zapomniałeś, a nie ustawiłeś sobie zlecenia stałego przelewu na rachunku w banku. Nie ponosisz za to żadnej „kary”, „konsekwencji”. Zawsze po kolejnych 12 miesiącach od uruchomienia przez Ciebie PSO IFM sprawdzane jest, czy wpłaciłeś tyle, ile zaplanowałeś. Jeśli nie, wysyłana jest do  Ciebie informacja, ile wpłat Ci brakuje. Możesz jednorazowo dopłacić brakującą kwotę. Nie ponosisz w związku z tym żadnej opłaty, żadnych kosztów. Może się też zdarzyć, że nie dopłacisz, bo nie masz, albo z jakiegoś powodu nie chcesz. Wtedy zamykany jest Twój PSO IFM. Pozostaną Ci tytuły uczestnictwa w subfunduszach IFM, które umorzysz sobie, gdy uznasz za właściwe. To też bez jakichkolwiek opłat. 

Zamknij

Jeśli zaprzestanę wpłat, co wtedy dalej z moimi pieniędzmi?

Do wyboru masz dwa scenariusze:


1. Uznasz, że chcesz zamknąć swój Program. Składasz zlecenie umorzenia tytułów uczestnictwa subfunduszy IFM, które posiadasz w ramach PSO IFM. Zostanie Ci przelana pełna wartość Twoich środków, tj. łącznie suma Twoich dotychczasowych wpłat i narosłych do tej pory zysków. 

2. Zaprzestałeś kolejnych przelewów, ale nie składasz zlecenia umorzenia tytułów uczestnictwa subfunduszy IFM, które posiadasz w ramach PSO IFM. Co roku, po kolejnych 12 miesiącach od otwarcia przez Ciebie PSO IFM, dokonywane jest sprawdzenie, czy wpłaciłeś łącznie minimum tyle, ile zadeklarowałeś. Jeśli wyjdzie, że Twoje zaprzestanie wpłat spowodowało, że nie uzbierałeś tyle, ile za dane 12 miesięcy powinieneś, przypomnimy Ci o tym. Masz 60 dni na uzupełnienie kwoty. Jeśli uzupełnisz, Program trwa dalej. Jeśli natomiast nadal z jakiegoś powodu nie dopłacisz, Twój Program zostanie zamknięty. Zostaną Ci tytuły uczestnictwa subfunduszy IFM, które sam zdecydujesz, kiedy umorzyć. Wtedy w wybranym przez Ciebie momencie złożysz zlecenie umorzenia tytułów uczestnictwa subfunduszy IFM, a w ślad za tym otrzymasz swoje  pieniądze. Do tego czasu masz tytuły uczestnictwa subfunduszy IFM, które podlegają bieżącej wycenie.

Realizacja obu tych scenariuszy nie rodzi dla Ciebie żadnych negatywnych konsekwencji, nie ponosisz żadnych kosztów.

Zamknij

Czyli jeśli nie dokonam wpłaty np. w jednym miesiącu, to nic się nie stanie?

Nic się nie stanie. Możesz nadpłacić w kolejnym miesiącu, albo kiedykolwiek indziej. Jeśli umknie Ci, że nie wpłaciłeś w jednym miesiącu, a w kolejnych będziesz wpłacał zgodnie z planem, to ta jedna brakująca kwota zostanie Ci przypomniana. Co 12 miesięcy sprawdzane jest, czy nie brakuje jakiejś wpłaty. Jeśli brakuje, dostaniesz przypomnienie. 

Zamknij

A ja będę wpłacać dalej, mało tego chciałbym zachęcić innych członków rodziny, by wpłacali ze mną. Np. dziadkowie moich dzieci, by wpłacali ze mną na PSO Moje Dziecko z Bonusem. Mogą wpłacać?

Mogą dziadkowie i ktokolwiek inny, ale muszą wpłacić środki na Twój rachunek w banku. Następnie Ty możesz przelać te środki do Twojego Programu. Włączenie do Programu innych członków rodziny to bardzo dobre rozwiązanie. Może się okazać, że np. dziadkowie nie mogą sobie pozwolić na wpłatę co miesiąc 300 zł do Programu, tylko np. 100 zł. Można połączyć ich 100 zł z Twoimi 300 zł i przelać do Programu 400 zł. 


Może się też okazać, że dziadkowie mogą ulokować 100 zł co dwa miesiące. Co dwa miesiące możesz tym sposobem wpłacać łącznie 400 zł.


Wreszcie może się okazać, że tak rozumiana pomoc dziadków spowoduje, że PSO stanie się dla Ciebie w ogóle dostępne. Ty zapewnisz co miesiąc 150 złotych i dziadkowie 150 złotych, razem uzbieracie wymagane minimum 300 złotych. 

To może być jeden z najlepszych prezentów dla dziecka. 

Zamknij

Uzbierałem ciekawą sumę w PSO dla mojego dziecka. Chcę wypłacić w trakcie trwania Programu część środków. Jak długo będę czekał na pieniądze?

Wycena subfunduszy, które masz w Programie odbywa się we wtorki i czwartki. Jeśli złożysz zlecenie wycofania środków do piątku, Twoje środki będą wycenione wg wtorkowej wartości. Jeśli złożysz zlecenie do wtorku, dotyczyć Cię będzie czwartkowa wycena. Od dnia wyceny w ciągu 7 dni roboczych będziesz mieć pieniądze na Twoim rachunku w banku. 

Zamknij

Mam np. dwoje dzieci. Czy dla obojga mogę mieć jeden PSO IFM?

Tak, możesz mieć jeden. Możesz do tego jednego wpłacać 300 złotych, albo np. 600 zł, z założeniem, że to po 300 złotych dla każdego dziecka. Możesz też każdemu z dzieci założyć osobny Program, bo jest np. między nimi większa różnica wieku i może szybciej z jednego z Programów będziesz chciał pobrać jakąś pulę środków. Dwa Programy to większa przejrzystość. Każdy Program to opłata, ale jednocześnie każdy Program to Bonus, a ten może zwrócić Ci opłatę z nawiązką. 

Zamknij

A czy mogę mieć dwa PSO dla jednego dziecka? Np. jedno PSO z myślą o jego studiach, albo mieszkaniu, drugie ot, jako sakiewka na cokolwiek?

Oczywiście, że tak. Do każdego z tych PSO będziesz miał przypisany nr rachunku do wpłat. Będziesz sobie robił osobne przelewy, nie będą Ci się myliły Programy.

Zamknij

Czy PSO Moje Dziecko z Bonusem muszę założyć na siebie, skoro dzieci są niepełnoletnie?

Nie. Możesz od razu Programy otworzyć na imię i nazwisko dzieci. 

Zamknij

Będę dokonywał systematycznych wpłat, czasem coś nadpłacę, czasem coś wypłacę. Czy będę otrzymywał jakąś informację o tym, ile mam na dany moment pieniędzy?

Tak, otrzymasz. Po zamknięciu każdego roku kalendarzowego otrzymasz informację o wszystkich wykonanych przez Ciebie operacjach. Ile wpłaciłeś, wypłaciłeś, ile masz. To bardzo komfortowe. 

Zamknij

Czas szybko leci. Ustawiłem sobie stałe zlecenie przelewu na moim rachunku w banku. Minęło tyle lat, ile miał trwać mój Program, a ja nie zlikwidowałem tego stałego zlecenia przelewu. Czy będzie mi przypomniane w jakimś momencie, że Program dobiega końca?

Nie ma potrzeby, by Cię informować. Twój Program zostanie zamknięty w odpowiednim momencie. Jeśli wpłynęłyby kolejne przelewy, każdy natychmiast automatycznie będzie Ci zwracany. System transakcyjny nie dopuści tych pieniędzy do rozliczania. Miej zatem pełne poczucie komfortu. Pieniądze nigdzie nie zawisną, nie znikną, niezwłocznie otrzymasz je z powrotem na Twój rachunek. Będziesz miał natomiast tytuły uczestnictwa w subfunduszach IFM, które możesz sobie w każdej chwili umorzyć, czyli też spieniężyć.

Zamknij

A inny wariant. Czas jeszcze nie minął, ale przekroczyłem zadeklarowaną na wstępie wartość wpłat do Programu. Czy mój Program zostanie zamknięty?

Nie. Możesz spokojnie wpłacać dalej. 

Zamknij

Czy coś zyskuję, że będę wpłacał tym sposobem więcej niż zadeklarowałem? 

Oczywiście. Kolejne Twoje pieniądze korzystają z dobroci PSO IFM. Nadal lokujesz swoje środki w instrumenty inaczej niż przez PSO IFM niedostępne, nadal zapewniasz sobie profesjonalne zarządzanie Twoimi oszczędnościami, wg bieżącej sytuacji rynkowej. Co jeszcze bardzo ważne, przyrasta Ci istotnie potencjalna wartość Twojego Bonusu. 

Zamknij

W każdym PSO IFM gwarantowany jest Bonus. Na czym to polega? 

Bonus to nagroda dla Ciebie za systematyczność i wytrwałość. Jeśli będziesz oszczędzał minimum przez taki czas, jaki zadeklarowałeś i dokonasz wpłat o wartości minimum takiej, jaką zadeklarowałeś, należy Ci się Bonus. 


W PSO Moje Dziecko z Bonusem i Moja Przyszłość z Bonusem to nagroda na zakończenie Programu. Za wyliczoną należną Ci wartość Bonusu zostaną zakupione dla Ciebie  dodatkowe tytuły uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. 


Przykład: Zakończył się Twój Program. Masz w tym Programie 60 tytułów uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i 40 tytułów uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. Za należną Ci wartość Bonusu dokupimy Ci 8 tytułów uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i 5 tytułów uczestnictwa Subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. 


To uproszczony przykład, nie realne wartości. Pokazuje mechanizm. 

Kupiono Ci dodatkowe tytuły uczestnictwa. Nie musiałeś za nie zapłacić. Nie musiałeś ulokować dodatkowych pieniędzy. 

Masz łącznie 68 tytułów uczestnictwa Subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i 45 tytułów uczestnictwa Subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. W każdej chwili możesz złożyć zlecenie umorzenia tytułów uczestnictwa w tych Subfunduszach i otrzymać przelew środków. 


Taki Bonus nie tylko podnosi wartość Twoich oszczędności, ale pozwala Ci odzyskać poniesioną przy uruchomieniu Programu opłatę i to z sowitą nawiązką. 

Zobacz, jak może to wyglądać w przypadku 15-letniego PSO Moje Dziecko z Bonusem i 17-letniego PSO Moja Przyszłość z Bonusem, jeśli będziesz wpłacał 300 złotych co miesiąc*:  MOJE DZIECKO
15 LAT
MOJA PRZYSZŁOŚĆ
17 LAT
Zadeklarowana przez Ciebie miesięczna wpłata
300,00 zł 
300,00 zł 
Suma Twoich wpłat do Programu
54 000,00 zł 
61 200,00 zł 
Opłata za uruchomienie Programu
1 950,00 zł 
 3 672,00 zł
Wartość Twoich oszczędności na koniec Programu
97 340,16 zł
120 133,93 zł
Wartość Twojego Bonusu
4 501,20 zł 
 6 120,72 zł
Łączna wartość Twoich oszczędności do wypłaty
101 841,36 zł
126 254,65 zł 


Zwróć uwagę, że Bonus podniósł wartość Twoich oszczędności do wypłaty odpowiednio o 4,6% i 5,1%. Ponadto odzyskałeś odpowiednio ponad 2,3 i ponad 1,6-krotność opłaty*. Uruchomiłeś zatem Program za darmo i jeszcze sporo zyskałeś. To właśnie nagroda za systematyczność i wytrwałość. Policz różne warianty Kalkulator: policz tutaj


A tak wygląda wartość Bonusu, jeśli będziesz wpłacał 500 zł co miesiąc*:


MOJE DZIECKO
15 LAT
MOJA PRZYSZŁOŚĆ
17 LAT
Zadeklarowana przez Ciebie miesięczna wpłata
500,00 zł 
500,00 zł 
Suma Twoich wpłat do Programu
90 000,00 zł 
102 000,00 zł 
Opłata za uruchomienie Programu
1 950,00 zł 
 6 120,00 zł
Wartość Twoich oszczędności na koniec Programu
162 233,60 zł
200 223,21 zł
Wartość Twojego Bonusu
7 501,99 zł 
10 201,20 zł
Łączna wartość Twoich oszczędności do wypłaty
169 735,60 zł
210 424,42 zł 


Pamiętaj, że wartość Twojego Bonusu rośnie też wtedy, gdy zdarzy Ci się dopłacać czasem kwoty ponad te, które zaplanowałeś, uruchamiając Program. 


Gwarantowany Bonus, to bardzo atrakcyjna docelowo kwota. Atrakcyjne jest również to, że należy Ci się on, jeśli co roku wpłacisz minimum tyle, ile zadeklarowałeś, nawet jeśli zdarzą Ci się opóźnienia we wpłatach, ale będziesz je regulował w taki sposób, że nie będzie trzeba Ci przypominać.

Zamknij

Czy oprócz Bonusu mam jeszcze jakieś inne finansowe korzyści z PSO IFM?

Tak. PSO IFM są bardzo efektywne kosztowo. W trakcie trwania Programów nie płacisz bowiem za:

 • kolejne miesięczne wpłaty;
 • wpłaty kwot miesięcznych wyższych niż zaplanowałeś;
 • tak wysokie wpłaty, poprzez które przekroczysz w ogóle wartość całego Programu, jaką zakładałeś uruchamiając go;
 • nieterminowe wpłaty;
 • przerwanie wpłat;
 • dokonanie wpłat zaległych kwot;
 • wypłacanie sobie części środków;
 • zamknięcie Programu i wypłatę całości środków.

Pozostaje mi zaprosić Cię do skorzystania z Programów Systematycznego Oszczędzania IFM.


Zamknij

Dla kogo są dedykowane Programy Systematycznego Oszczędzania IFM? 

Dla każdego, kto chce na coś oszczędzać, odkładając co miesiąc minimum 300 złotych. Niezależnie, czy już dziś ma określony cel, czy nie. Np. dla osoby, która chce w ciągu 5 lat zgromadzić pieniądze na wymarzoną podróż. Np. dla osób, które „przed chwilą” zostały rodzicami, albo są nimi od iluś lat i chcą oszczędzać na określony dziś lub nie cel, ale związany z ich dziećmi. Np. dla osób, które chcą oszczędzać pieniądze, aby za ileś lat mieć poczucie komfortu posiadania dodatkowych środków na emeryturze. Dla każdego, kto chce gromadzić oszczędności na tzw. wszelki wypadek.


Poprzez Program Systematycznego Oszczędzania IFM Moje Dziecko z Bonusem, można gromadzić oszczędności dla dziecka, by np. zapewnić mu w przyszłości wkład własny do kredytu mieszkaniowego, by opłacać mu czynsz za wynajem mieszkania, jeśli wyjedzie gdzieś na studia, na pokrycie kosztów studiów, nauki języka obcego, realizację jakiejś pasji. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej w pytaniu: " Ile jest dostępnych Programów? "


Poprzez Program Systematycznego Oszczędzania IFM Moja Przyszłość z Bonusem można z kolei oszczędzać dla siebie samego np. na pewne, dostatnie życie na emeryturze, na wymarzone wakacje, na nieprzewidziane koszty medyczne, zakup samochodu, sfinansowanie studiów podyplomowych, realizację pasji, albo zabezpieczyć sobie pulę środków, z której będzie można czerpać, jeśli zdarzy się stracić pracę, czy zakończyć jakiś kontrakt. To Program, który pomaga osobie w każdym wieku zrealizować jakiś cel. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej w pytaniu: " Ile jest dostępnych Programów? "


Program Systematycznego Oszczędzania IFM Żelazny Kapitał z Bonusem pozwala realizować wszystkie te cele, które pozostałe dwa Programy, ale jest dostępny od wyższej kwoty wpłaty otwierającej Program i wyższych wpłat miesięcznych, a co za tym idzie daje inne cenne korzyści finansowe. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej w pytaniu: " Ile jest dostępnych Programów? "

Zamknij

Czy proces lokowania systematycznie pieniędzy poprzez Programy Systematycznego Oszczędzania IFM jest bezpieczny?

Możesz przyjść do naszej siedziby i uruchomić sobie u nas wybrany Program Systematycznego Oszczędzania IFM, podpisując wymagane dokumenty. Możesz to też zrobić za pośrednictwem innych Dystrybutorów PSO IFM. Otrzymasz informacje, na jaki rachunek wykonywać przelewy pieniędzy. 


Tak, jak możesz pójść do jakiegoś banku i podpisać konieczne dokumenty, by uruchomić tam sobie jakiś plan systematycznego oszczędzania dostępny w tym banku, tak i w naszej firmie możesz uruchomić sobie Program Systematycznego Oszczędzania IFM. 


Tak jak w banku wskażą Ci rachunek, na który należy przelewać pieniądze, by oszczędzać w takim planie systematycznego oszczędzania, tak w naszej firmie wskażemy Ci dedykowany do tego rachunek. Tak jak w banku Twoje środki zostaną ulokowane w wybrane fundusze inwestycyjne, tak w przypadku PSO IFM. 

Zamknij

Czy mogę jakoś sprawdzać na bieżąco, ile warte są moje oszczędności?

Oczywiście. Po uruchomieniu Programu otrzymasz m.in. listem poleconym swój indywidualny kod. Do Twojej dyspozycji są pracownicy Telefonicznej Obsługi Klienta ProService Finteco Sp. z o.o. Agent Transferowy. Obsługują infolinię pod nr +48 22 338 91 09 we wszystkie dni robocze, w godzinach od 9:00 do 17:00. Możesz zadzwonić, podać swój kod i uzyskasz pełne informacje.


Możesz też inaczej. Z potwierdzeń wiesz ile masz tytułów uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. Wyceny tych tytułów uczestnictwa są publikowane na naszej stronie internetowej (tutaj wstawić link) we wtorki i czwartki. Jeśli pomnożysz ilość tytułów uczestnictwa, które posiadasz przez aktualną wycenę każdego subfunduszu, łącznie otrzymasz bieżącą wartość Twoich oszczędności. W dni robocze w godzinach od 8:30 do 16:30 możesz zadzwonić do nas pod nr +48 32 602 79 00. Pokierujemy Cię. 

Zamknij

Mam np. dwoje dzieci. Czy dla obojga mogę mieć jeden PSO IFM?

Tak, możesz mieć jeden. Możesz do tego jednego wpłacać 300 złotych, albo np. 600 zł, z założeniem, że to po 300 złotych dla każdego dziecka. Możesz też każdemu z dzieci założyć osobny Program, bo jest np. między nimi większa różnica wieku i może szybciej z jednego z Programów będziesz chciał pobrać jakąś pulę środków. Dwa Programy to większa przejrzystość. Każdy Program to opłata, ale jednocześnie każdy Program to Bonus, a ten może zwrócić Ci opłatę z nawiązką. 

Zamknij

A czy mogę mieć dwa PSO dla jednego dziecka? Np. jedno PSO z myślą o jego studiach, albo mieszkaniu, drugie ot, jako sakiewka na cokolwiek?

Oczywiście, że tak. Do każdego z tych PSO będziesz miał przypisany nr rachunku do wpłat. Będziesz sobie robił osobne przelewy, nie będą Ci się myliły Programy.

Zamknij

Czy PSO Moje Dziecko z Bonusem muszę założyć na siebie, skoro dzieci są niepełnoletnie?

Nie. Możesz od razu Programy otworzyć na imię i nazwisko dzieci. 

Zamknij

Czy oszczędzanie relatywnie małych kwot z miesiąca na miesiąc ma sens? Np. 300 złotych w styczniu, 300 złotych w lutym itd. Po roku to 3 600 złotych. Wystartować kwotą np. 10 tysięcy złotych i od tego kumulować odsetki wydaje się być sensowne. A 300 złotych co miesiąc? Nim się uzbiera jakaś solidna kwota, minie sporo czasu. Czy to gra warta świeczki?

Zdecydowanie warta! Twoje comiesięczne 300 złotych, odkładane w Programie Moje Dziecko z Bonusem np. przez 15 lat może się stać kwotą ponad 97 tysięcy złotych (a nawet wyższą)*. Jeśli dodatkowo otrzymasz Bonus o wartości ponad 4,5 tysiąca złotych (a nawet wyższy)*, suma Twoich oszczędności może wynieść  ponad 101 tysięcy złotych (a nawet więcej)*. To na pewno gra warta świeczki. 


Jeśli postanowisz oszczędzać 500 złotych miesięcznie, ta końcowa suma z Bonusem może wynieść ponad 169 tysięcy złotych (a nawet więcej)*. 


Oprócz wpłat co miesiąc 300 złotych może się zdarzyć, że raz, albo kilka razy przez np. owe 15 lat, wpadną Ci nieco większe sumy do budżetu domowego i dopłacisz je do Programu. Np. jakaś Twoja premia, jakieś prezenty w gotówce, które zebrały Twoje dzieci. Te kilka ponad planowanych wpłat może podnieść wartość Twoich oszczędności z ponad 101 tysięcy złotych do ponad 127 tysięcy złotych (a nawet więcej)*. 


Przejdź tutaj do Kalkulatora. Policz różne warianty.


Zawsze po kilku latach uzbiera się godna uwagi suma. Należy tylko zacząć oszczędzać i mieć nad sobą mobilizującego „bata”. Może nim być ustawienie stałego miesięcznego zlecenia przelewu na rachunku w banku i wizja Bonusu. Pamiętaj też, że uzbieranie kwoty 300 złotych co miesiąc, to kumulowanie każdego dnia tylko 10 złotych. To nie jest trudne, a zdecydowanie warto. 

Zamknij

Proszę o jakieś przykłady (oszczędzanie małych kwot). 

Jeśli wpłacasz np. do Programu Moje Dziecko z Bonusem co miesiąc 500 złotych niewykorzystane z Programu Rodzina 500 plus, to po 10 latach możesz mieć bardzo ciekawą wartościowo pulę środków, tj. 90 521,45 złotych*. Na co to wystarczy? Np. na sfinansowanie kosztów związanych z 5-cio letnimi dziennymi studiami Twojego dziecka np. we Wrocławiu. Zobacz (szacowane na wrzesień 2017 r.):


Wyszczególnienie
  Miesięczny koszt w zł
 (1 miesiąc = 30 dni)
Roczny koszt w zł
(rok akademicki = 9 m-cy)
Czesne1
       4,17 zł 
         50,00 zł 
Wynajem pokoju2
   700,00 zł 
    6 300,00 zł 
Żywność3
   600,00 zł 
    5 400,00 zł 
Materiały dydaktyczne4
     20,00 zł 
       180,00 zł 
Komunikacja miejska5
     49,00 zł 
       441,00 zł 
Podróże do rodzinnego domu6
   120,00 zł 
    1 080,00 zł 
RAZEM
1 493,17 zł
   13 451,00 zł


1 - Zakładamy, że uczelnia wyższa, na której studiuje nasz student jest uczelnią publiczną, a studia są dziennie. Zatem student nie ponosi kosztów czesnego. Pomijamy tutaj także wydatki związane np. z przedłużeniem sesji egzaminacyjnej, udzieleniem urlopu dziekańskiego czy egzaminem warunkowym - są to zdarzenia incydentalne. Jedyny koszt to koszt ubezpieczenia, który, w zależności od uczelni, wynosi ok 50 zł/rok

2 - Zakładamy, że student nie będzie chciał mieszkać w akademiku, tylko w bardziej kameralnym gronie, dzieląc mieszkanie max. z 2 innymi osobami. Wówczas, w zależności od lokalizacji, cena pokoju waha się w przedziale od 550 zł do 900 zł/m-c. Można przyjąć, że student zmieści się w kwocie 700 zł/m-c

3 - obiad na stołówce studenckiej ok. 10 zł/ dzień; śniadanie, kolacja + przekąski, ok. 10 zł/dzień

4 - Aby zminimalizować koszt materiałów dydaktycznych, student będzie korzystał z bibliotek publicznych oraz z ksero; załóżmy, że średnio na miesiąc będzie kserował ok. 200 stron. Koszt jednej strony = 0,10 zł

5 - Bilet autobusowo-tramwajowy na wszystkie linie (ulgowy)

6 - Zakładając, że:
- dom rodzinny naszego studenta położony jest w promieniu 250 km od Wrocławia (mieszka w okolicach Poznania, Łodzi, Katowic);
- student wybierze najtańszą opcję podróży, w związku z tym zrezygnuje z PKP na rzecz tanich linii autobusowych;
- student odwiedza dom rodzinny 2 razy w miesiącu,
za bilet w jedną stronę zapłaci max. 30 zł (bilet autokarowy + bilet na dojazd do mniejszej miejscowości)


Potencjalne koszty to nieco ponad 67 tysięcy złotych, a możliwa wartość Twoich oszczędności to ponad 90 tysięcy złotych*. Zostaje jeszcze kwota pokrywająca 1,5 roku takich studiów. Może dla rodzeństwa? A może do wykorzystania w innym celu dla tego samego dziecka? A może po prostu student będzie mógł śmiało wykorzystywać opcje droższe od opisanych. 


Marzysz o wyprawie rodzinnej do Kenii z licznymi atrakcjami? To też dla Ciebie dostępne, zobacz (szacowane na wrzesień 2017 r.): 


Wyszczególnienie
Cena
Wycieczka: "Kenia Powitanie z Afryką" 1
    27 516,00 zł
Cena za parking samochodowy za 15 dni przy lotnisku w Warszawie
         120,00 zł
Koszt paliwa na trasie Warszawa - Katowice w obie strony
         216,00 zł
Opłata wizowa
(50 USD za osobę dorosłą, dzieci nie płacą)
         356,00 zł
Kieszonkowe 1000 USD (ponieważ to opcja all inclusive)
      3 560,00 zł
RAZEM
     31 768,00 zł


1pobyt dla 4 osób (2 dorosłych + 2 dzieci w wieku 12 i 14 lat), wariant 7 dni zwiedzanie (w tym Safari) + 8 dni wypoczynek (all inclusive)


Możesz na to zarobić odkładając 300 złotych przez 7 lat w Programie Moja Przyszłość z Bonusem. Wartość Twoich oszczędności może wynieść ponad 33 tysiące złotych*. 


Przypominam, dostępne w PSO IFM okresy oszczędzania to:

- PSO IFM Moje Dziecko z Bonusem 5, 10 i 15 lat,

- PSO IFM Moja Przyszłość z Bonusem 7, 12 i 17 lat,

- PSO IFM Żelazny Kapitał z Bonusem 6 lat. 

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz te Programy przerwać wcześniej niż zakładałeś i po prostu wycofać zgromadzoną pulę pieniędzy szybciej bez jakichkolwiek kosztów i wykorzystać ją. 

Zamknij

Różnica w docelowej wartości oszczędności jest spora w zależności od tego, czy wpłacam miesięcznie 300 czy 500 złotych, prawda?

Tak, spora. Zobacz:


Strategia Dynamiczna, PSO IFM Moje Dziecko z Bonusem

 5 lat
10 lat
15 lat
300 zł
21 939,67 zł
90 521,45 zł
169 735,60 zł
500 zł
36 566,11 zł
90 521,45 zł
169 735,60 zł

Strategia Dynamiczna, PSO IFM Moja Przyszłość z Bonusem

7 lat
12 lat
17 lat
300 zł
33 291,05 zł
 71 008,90 zł
126 254,65 zł
500 zł
55 485,08 zł
118 348,16 zł
210 424,42 zł


Dlatego jeśli możesz sobie pozwolić, by oszczędzać co miesiąc (albo tylko co jakiś czas) więcej niż 300 złotych (400 złotych, 500 złotych, 700 złotych itd.), warto to robić. Kumulowana kwota, która pracuje jest coraz wyższa. Przypominam, zawsze możesz pobrać część środków wcześniej niż planowałeś (bezkosztowo), a w międzyczasie wypracowały one ciekawą wartość. 

Zamknij

Jeśli uznam, że brzmi świetnie, gdzie powinienem pójść, co zrobić, żeby uruchomić któryś PSO IFM?

Zapraszamy do nas, tj. do IFM Global Funds S.A. w Katowicach, Aleja Korfantego 141 C. Podpiszesz u nas wymagane dokumenty, otrzymasz odpowiednie instrukcje. Możesz również dokonać zakupu online poprzez naszą stronę internetową - zobacz tutaj. Zapraszamy też do Dystrybutorów, u których także dostępne są Programy.


Niezależnie, czy my będziemy mieć przyjemność Cię gościć, czy inni Dystrybutorzy, kroki konieczne do uruchomienia PSO są identyczne i równie proste. Wszyscy jesteśmy do dyspozycji, by przybliżyć Ci szczegóły każdego PSO IFM. Wybierzesz, które PSO IFM chcesz uruchomić, określisz, jaką sumę chciałbyś co miesiąc lokować i przez ile lat. Następnie podpiszesz dokumenty, w których zawarte będą wszystkie te informacje. Tuż po tym będziesz mógł udać się do banku, by wykonać pierwszą wpłatę, albo udać się do domu i dokonać tej wpłaty korzystając z bankowości internetowej.


W przypadku, gdy zechcesz uruchomić PSO IFM online potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego, a cały proces zajmie Ci jedynie 12 minut.


Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie otwarcia Programu wraz z Twoim indywidualnym numerem rachunku. Wtedy, dla Twojej wygody, możesz ustawić na Twoim rachunku w banku stałe miesięczne zlecenie przelewu dla kolejnych wpłat.

Zamknij

W co są lokowane moje oszczędności?

W dwa subfundusze: IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. Dzięki temu w sprawdzone fundusze globalne. 

Zamknij

Oszczędzanie w ramach PSO IFM to systematyczne, co miesięczne lokowanie środków. Czy to jest OK, że nie zastanawiam się, jaka jest bieżąca sytuacja np. na rynku akcji, tylko co miesiąc lokuję?

Sytuacja czasem sprzyja ostrożniejszemu podejściu, a czasem nieco odważniejszemu. To nie Ty musisz się zastanawiać, analizować. Nie musisz tego umieć, lubić, interesować się tym. Ty chcesz jak najlepiej w danym momencie ulokować swoje oszczędności. To zarządzający Twoimi oszczędnościami w ramach PSO IFM na bieżąco oceniają sytuację rynkową i w oparciu o to decydują, w co ulokować Twoje środki. Gdy ocenią, że w danym momencie należy podchodzić ostrożnie, to ulokują Twoje oszczędności np. w obligacje. 


Warto pamiętać o tzw. uśrednianiu ceny. 


Najlepiej jest lokować środki w akcje wtedy, kiedy są one przejściowo tanie, a wiemy, że mają potencjał, by docelowo być drogie. Załóżmy, że spółka Alfa produkuje coś, na co jest stały, a nawet rosnący popyt. Jej przyszłość rysuje się w kolorowych barwach. Należy sobie kupić akcje tej spółki i trzymać przez lata. Kiedyś może będą warte majątek. Ale przejściowo na rynku wydarzyło się coś, np. jakieś ważne wydarzenie polityczne, które zachwiało przez chwilę rynkami finansowymi i giełdy na świecie przez kilka dni przejściowo spadały. 


Samodzielnie może zastanawiałbyś się, czy kupić te akcje, jeśli dziś spadły? A może zaczekać do jutra, bo cena będzie jeszcze niższa, czyli jeszcze korzystniej można będzie je kupić? A może gdy są spadki, to jest niebezpiecznie i lepiej zaczekać aż giełdy znów będą rosły? Ale jak zaczekasz aż się uspokoi, to może przegapisz najlepszy moment na zakupy? Itd. itd. …


I tu ważna jest zasada tzw. uśredniania ceny. Czyli np. raz kupiłeś akcje jakiejś firmy po 4 złote, raz po 3,20 złotego (właśnie, gdy były spadki), a raz po 4,30 złotego. Średnio kupiłeś po 3,83 złote. Nie „uciekł” Ci zatem dobry moment, gdy było najtaniej. By to realizować, trzeba co miesiąc wpłacać środki np. do PSO IFM i ufać zarządzającym, że znają się na swojej pracy. 


Gdy ustawisz sobie stałe zlecenie przelewu środków do PSO IFM na swoim rachunku w banku, to wyłączasz wszystkie emocje, wątpliwości i bez względu na wszystko co miesiąc lokujesz.  Nie ucieka Ci poprzez Twoją niepewność, Twój brak czasu, rosnący potencjał np. niemieckich obligacji, czy akcji jakiejś wartościowej w danym momencie amerykańskiej spółki. Uważam, że warto korzystać z tego co miesiąc. 

Zamknij

Czy proces lokowania systematycznie pieniędzy poprzez Programy Systematycznego Oszczędzania IFM jest bezpieczny?

Możesz przyjść do naszej siedziby i uruchomić sobie u nas wybrany Program Systematycznego Oszczędzania IFM, podpisując wymagane dokumenty. Możesz to też zrobić za pośrednictwem innych Dystrybutorów PSO IFM. Otrzymasz informacje, na jaki rachunek wykonywać przelewy pieniędzy. 


Tak, jak możesz pójść do jakiegoś banku i podpisać konieczne dokumenty, by uruchomić tam sobie jakiś plan systematycznego oszczędzania dostępny w tym banku, tak i w naszej firmie możesz uruchomić sobie Program Systematycznego Oszczędzania IFM. 


Tak jak w banku wskażą Ci rachunek, na który należy przelewać pieniądze, by oszczędzać w takim planie systematycznego oszczędzania, tak w naszej firmie wskażemy Ci dedykowany do tego rachunek. Tak jak w banku Twoje środki zostaną ulokowane w wybrane fundusze inwestycyjne, tak w przypadku PSO IFM. 

Zamknij

Co to za rachunek, na który wykonuję przelewy? Gdzie trafią moje pieniądze?

Cały proces ulokowania pierwszej Twojej wpłaty, Twoich kolejnych wpłat, Twoich wypłat przechodzi pomiędzy rachunkami bankowymi subfunduszy IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. To te subfundusze, w których lokowane są Twoje pieniądze, które systematycznie wpłacasz. 

Nad całym procesem  lokowania Twoich wpłat do Programu, a także Twoich wypłat czuwa tzw. bank rozliczeniowy (agent płatności). Bankiem tym dla subfunduszy IFM w Polsce jest Raiffeisen Bank Polska S.A.

Zamknij

Czy mogę jakoś sprawdzać na bieżąco, ile warte są moje oszczędności?

Oczywiście. Po uruchomieniu Programu otrzymasz m.in. listem poleconym swój indywidualny kod. Do Twojej dyspozycji są pracownicy Telefonicznej Obsługi Klienta ProService Finteco Sp. z o.o. Agent Transferowy. Obsługują infolinię pod nr +48 22 338 91 09 we wszystkie dni robocze, w godzinach od 9:00 do 17:00. Możesz zadzwonić, podać swój kod i uzyskasz pełne informacje.


Możesz też inaczej. Z potwierdzeń wiesz ile masz tytułów uczestnictwa subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania i IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. Wyceny tych tytułów uczestnictwa są publikowane na naszej stronie internetowej (tutaj wstawić link) we wtorki i czwartki. Jeśli pomnożysz ilość tytułów uczestnictwa, które posiadasz przez aktualną wycenę każdego subfunduszu, łącznie otrzymasz bieżącą wartość Twoich oszczędności. W dni robocze w godzinach od 8:30 do 16:30 możesz zadzwonić do nas pod nr +48 32 602 79 00. Pokierujemy Cię. 

Zamknij

Jeśli uznam, że brzmi świetnie, gdzie powinienem pójść, co zrobić, żeby uruchomić któryś PSO IFM?

Zapraszamy do nas, tj. do IFM Global Funds S.A. w Katowicach, Aleja Korfantego 141 C. Podpiszesz u nas wymagane dokumenty, otrzymasz odpowiednie instrukcje. Możesz również dokonać zakupu online poprzez naszą stronę internetową - zobacz tutaj. Zapraszamy też do Dystrybutorów, u których także dostępne są Programy.


Niezależnie, czy my będziemy mieć przyjemność Cię gościć, czy inni Dystrybutorzy, kroki konieczne do uruchomienia PSO są identyczne i równie proste. Wszyscy jesteśmy do dyspozycji, by przybliżyć Ci szczegóły każdego PSO IFM. Wybierzesz, które PSO IFM chcesz uruchomić, określisz, jaką sumę chciałbyś co miesiąc lokować i przez ile lat. Następnie podpiszesz dokumenty, w których zawarte będą wszystkie te informacje. Tuż po tym będziesz mógł udać się do banku, by wykonać pierwszą wpłatę, albo udać się do domu i dokonać tej wpłaty korzystając z bankowości internetowej.


W przypadku, gdy zechcesz uruchomić PSO IFM online potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego, a cały proces zajmie Ci jedynie 12 minut.


Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie otwarcia Programu wraz z Twoim indywidualnym numerem rachunku. Wtedy, dla Twojej wygody, możesz ustawić na Twoim rachunku w banku stałe miesięczne zlecenie przelewu dla kolejnych wpłat.

Zamknij

Gdzie powinienem złożyć zlecenie wycofania części środków?

Możesz za naszym pośrednictwem, u nas w biurze w Katowicach. Możesz też tam, gdzie otworzyłeś sobie PSO IFM, czyli u tego Dystrybutora, u którego podpisałeś dokumenty uruchamiające Program, albo któregokolwiek innego Dystrybutora PSO IFM. Tam, gdzie masz bliżej, gdzie będzie Ci wygodniej.


Jeżeli dokonałeś zakupu online, wówczas możesz złożyć zlecenie wypłaty środków również online poprzez System Transakcyjno – Informacyjny.

Zamknij

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatków i innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.