Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia września:

• FED obniża główną stopę procentową w USA

• Kolejne słabe odczyty wskaźników PMI grożą recesją w przemyśle

• Amerykańskiemu prezydentowi grozi impeachment?

• Atak na saudyjską rafinerię trzęsie ceną ropy naftowej

Wrzesień przyniósł globalnym rynkom finansowym poprawę nastrojów. Główne światowe indeksy giełdowe odnotowały umiarkowane wzrosty, które mają jednak charakter odreagowania sierpniowych spadków:

Liderem pod względem wzrostów okazała się giełda w Argentynie, gdzie indeks Merval zyskał ponad 18%. Warto jednak zaznaczyć, że było to odreagowanie po silnym sierpniowym spadku o -41%:

Inwestorzy w Warszawie nie wykazali nadmiernego optymizmu. Indeks WIG zyskał we wrześniu ok. 1%, co jest raczej rozczarowującym wynikiem, mając w pamięci sierpniowy spadek o blisko 5%.

Amerykańska Rezerwa Federalna tnie stopy procentowe

Podczas wrześniowego posiedzenia, amerykańska Rezerwa Federalna (FED – odpowiednik banku centralnego), zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, obniżyła główną stopę procentową o 0,25 p.b. do poziomu 1,75-2,00%. Przewodniczący FED, Jerome Powell, na konferencji nazwał obniżkę jako zabezpieczenie przed negatywnymi zjawiskami, jakie mogą pojawić się w krótkim terminie. Generalnie, FED pozostaje spokojny o stan amerykańskiej gospodarki, zwracając uwagę na siłę popytu wewnętrznego oraz rynku pracy, oraz sygnalizując, że wrześniowa obniżka jest „dostosowaniem” w cyklu. Zgoła inne nadzieje miał rynek. Wrześniowa redukcja stóp procentowych miała być początkiem długiego cyklu obniżek ceny pieniądza. Dlatego też, po decyzji FED inwestorzy rozpoczęli wyprzedaż akcji, po wcześniejszej akumulacji w oczekiwaniu na bardziej „luźne” nastawienie władz monetarnych:

Słabe odczyty PMI w Europie psują nastroje

Wstępne odczyty wskaźników PMI za wrzesień w Europie, mierzące koniunkturę w przemyśle, wskazują na dalsze wyhamowanie aktywności w tym sektorze:

Jeśli chodzi o Niemcy, wskaźnik odnotowuje swoje 123-miesięczne minimum:

Indeks PMI porównuje odpowiedzi przedstawicieli firm odnośnie tego, czy w ich firmach produkcja, zamówienia, zatrudnienie itp. wyglądają lepiej czy gorzej niż przed miesiącem. Wartość wskaźnika poniżej poziomu 50 pkt. oznacza, że dominują odpowiedzi negatywne. Po dłuższym okresie na niskich wartościach wśród inwestorów dominowało przekonanie, że niemiecki przemysłowy PMI będzie się podnosić. Jego dalszy gwałtowny spadek pokazuje niestety coś wręcz przeciwnego.

Fatalne dane odcisnęły piętno zarówno na europejskiej walucie:

jak i na giełdach starego kontynentu. Przykładowo, niemiecki indeks DAX zniżkował poniżej 12200 pkt.:

Donald Trump opuści Biały Dom przed przyszłorocznymi wyborami?

Członkowie Demokratycznej Partii w USA chcą doprowadzić do przedwczesnego wyrzucenia z Białego Domu obecnego prezydenta. Demokraci zarzucają Donaldowi Trumpowi złamanie przysięgi, zdradę bezpieczeństwa narodowego i narażenie na szwank uczciwości procesu wyborczego. Wszystko zaczęło się od ujawnienia informacji z oficjalnej rozmowy miedzy prezydentami USA i Ukrainy. Trump miał naciskać, aby w zamian za 400 mld dolarów militarnej pomocy dla Ukrainy, prezydent Zełenski pomógł mu w prześwietleniu interesów syna swojego głównego konkurenta w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA, Joe Bidena.

Choć cała sprawa zdaje się nie mieć obecnie większego wpływu na rynki finansowe, poparcie dla impeachmentu Donalda Trumpa wśród Amerykanów rośnie (blisko połowa badanych popiera impeachment).

Wstrząs na rynku ropy naftowej

Atak dronów na Arabię Saudyjską, który doprowadził do nagłego zmniejszenia globalnej produkcji ropy o ponad 5%, spowodował największy wzrost cen ropy od czasów wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r.:

Winą za ataki obciążano Iran, którego władze konsekwentnie zaprzeczały oskarżeniom.

Paniczne zachowanie rynków było spowodowane nie tylko obawą o zakłócenia w dostawach surowca, lecz także niepewnością związaną z możliwą eskalacją konfliktu między Arabią Saudyjską (wspieraną przez USA) a Iranem.

W ciągu kilku kolejnych sesji cena ropy naftowej powróciła jednak do poziomów obserwowanych przed atakami, z uwagi na postępy napraw po zniszczeniach oraz ponownym wzrostem zapasów surowca w USA.

Oddaliło się także widmo eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, gdyż ani Saudów, ani USA nie stać na konflikt, który skutkowałby zablokowaniem Zatoki Perskiej, gdzie przepływa jedna piąta światowego transportu ropy.

Wrześniowe, umiarkowane odbicie w górę cen akcji na światowych giełdach może okazać się tylko krótkotrwałą korektą po sierpniowych spadkach, po której inwestorzy ponownie zaczną wyprzedawać aktywa. Uzasadnieniem dalszych spadków mogą być:

- stale napływające gorsze dane o produkcji z gospodarek, głównie europejskich, które stopniowo będą przekładać się na sektor usługowy

- brak konsensusu w sprawie porozumienia celnego w relacjach handlowych między USA i Chinami

- relatywny brak siły rynku akcji do forsowania kolejnych szczytów.

Argumenty te przemawiają za kontynuacją naszej strategii, polegającej na doborze do portfela instrumentów z ekspozycją na spadki cen akcji największych globalnych rynków.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Kluczowe wydarzenia sierpnia: Spór handlowy stale się zaostrza Szaleń (...)

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Kluczowe wydarzenia lipca: FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w (...)

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.