Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia stycznia:

  • Rynki na świecie odreagowują grudniowe spadki
  • Nieoczekiwana zmiana stanowiska Rezerwy Federalnej
  • Negocjacje USA-Chiny bez przełomu
  • Serial pt. „Brexit” przyjmuje cechy telenoweli
  • Wzrost ceny złota nabiera tempa

Po trudnym grudniu, styczeń okazał się miesiącem solidnego odbicia na światowych giełdach. Praktycznie w całym okresie zyskiwała większość głównych parkietów, zarówno w krajach rozwiniętych jak i na rynkach wschodzących:

Liderami wzrostów okazały się południowoamerykańskie indeksy z argentyńskim na czele (+19,92%). Najmniej, bo +0,52% zyskał indyjski Sensex:

Nastroje w Polsce wpisywały się w styczniową euforię. Szeroki indeks WIG zyskał w tym okresie +4,64%, rozbudzając nadzieje rodzimych inwestorów na dalsze spadki w kontekście fatalnego 2018 roku (indeks WIG stracił aż -9,5%).

Zaskakująca zmiana retoryki FED

Wygląda na to, że amerykańska Rezerwa Federalna (FED – odpowiednik banku centralnego) dostarczyła rynkom to, czego od dawna oczekiwały. Po posiedzeniu, które odbyło się w ostatnich dniach stycznia, obserwowaliśmy wzrosty na giełdach:

Rosły także ceny obligacji skarbowych (ich rentowności spadały):

Inwestorom przypadł do gustu fakt, że FED usunął ze swojego komunikatu wzmiankę o dalszych stopniowych podwyżkach stóp procentowych, oraz zasygnalizował, że w razie potrzeby wyhamuje redukcję swojej sumy bilansowej (zmniejszy wartość sprzedaży zakupionych we wcześniejszych latach papierów wartościowych, kiedy realizowano program ilościowego luzowania polityki pieniężnej).

Rozmowy handlowe na linii USA - Chin ciągle trwają

Rozmowy między Białym Domem a Pekinem w kwestiach handlu miedzy USA i Chinami przedłużają się. Co prawda, po zakończonym spotkaniu w pod koniec stycznia stwierdzono, że osiągnięto znaczące postępy. Światła dziennego nie ujrzały jednak żadne konkrety. To nie najlepsza informacja dla rynków, ponieważ oczekiwania ze strony inwestorów na rozwiązanie konfliktu są spore, a strony wciąż dzieli zbyt wiele różnic w kluczowych kwestiach porozumienia. Fakt ten powoduje, że szanse na sfinalizowanie jakiejkolwiek umowy są niewielkie. Trwający spór handlowy zbiera swoje żniwo, co jest szczególnie widoczne w przypadku chińskiej gospodarki. Opublikowane dane przez Caixin nt. indeksu PMI dla przemysłu wskazały na jego spadek do poziomu 48,3 pkt. Jest to odczyt najsłabszy od 3 lat:

Cierpliwość do Wielkiej Brytanii powoli się wyczerpuje

W ostatnim tygodniu stycznia Brytyjska Izba Gmin zagłosowała za poprawką wyrażającą poparcie dla umowy wyjścia z Unii Europejskiej, jeśli tylko rządowi uda się zamienić kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Płn, (kwestia granicy między Irlandią Północną a Irlandią). Wynik głosowania sprowadza się do przyznania premier Theresie May mandatu do podjęcia próby renegocjacji obecnej umowy wyjścia z UE. Problem w tym, że Bruksela sprawę stawia jasno - żadnych dodatkowych negocjacji z Londynem nie będzie.

Ciągłe głosowania, które niczego nie mogą rozstrzygnąć oraz zapewnienia Premier Theresy May o dalszych negocjacjach z Unią powodują, że inwestorzy powoli tracą cierpliwość. Widać to szczególnie w przypadku brytyjskiego funta, który, po kilku dniach wzrostów zaczął ponownie tracić na wartości:

Złoto kontynuuje wzrosty

Po udanym grudniu w wykonaniu złota, cena kruszcu w styczniu kontynuowała wzrosty. Dynamika wzrostów zwiększyła się w końcówce miesiąca, gdy cena kruszcu przebiła psychologiczną barierę 1300 USD/uncję:

Warto zaznaczyć, że kontynuacja wzrostu cen kruszcu odbywała się równolegle ze wzrostami na rynkach akcji. Jest to nietypowa sytuacja, ponieważ złoto i akcje są ze sobą ujemnie skorelowane (złoto zyskuje, gdy cena akcji spada). Fakt ten może okazać się prognostykiem dla rynków akcji w najbliższym czasie.

Poprawa nastrojów widoczna na rynkach akcji w styczniu ma w naszym odczuciu chwilowy charakter. Za tą tezą przemawia wiele ryzyk (niepewność w kwestii Brexitu, przedłużające się rozmowy w sprawie porozumienia handlowego na linii USA-Chiny), które mogą powodować presję na inwestorach, a w konsekwencji negatywnie wpływać na zachowanie się cen akcji. Dlatego, nasze obecne nastawienie do rynków jest negatywne.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Kluczowe wydarzenia września: • FED obniża główną stopę procentową w (...)

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Kluczowe wydarzenia sierpnia: Spór handlowy stale się zaostrza Szaleń (...)

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Kluczowe wydarzenia lipca: FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w (...)

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.