Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Sierpień: Rynki boją się recesji
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia sierpnia:

  • Spór handlowy stale się zaostrza
  • Szaleństwo na rynku długu
  • Argentyńska katastrofa
  • Niemcy potrzebują kroplówki
  • Złoto nadal błyszczy, ropa bez rozstrzygnięcia

Globalni inwestorzy nie zaliczą sierpnia do udanych pod względem stóp zwrotu z akcji. Niepewność w relacjach handlowych oraz coraz gorsze dane makroekonomiczne napływające z głównych gospodarek spowodowały, że giełdowi gracze pozbywali się akcji na rzecz bezpieczniejszych aktywów, jak obligacje czy złoto.

Wszystkie główne giełdy zamknęły sierpień „pod kreską”, a niekwestionowanym liderem spadków była giełda argentyńska, gdzie główny indeks Merval spał aż o ponad -41% (!!!):

Nastroje inwestorów w Warszawie wpisały się w pesymistyczny trend panujący na świecie. Szeroki indeks WIG stracił blisko -5%, a indeks największych spółek WIG20 -6,24%.

Wojna handlowa: zamiast rozejmu mamy zaostrzenie

W drugiej połowie sierpnia władze w Pekinie zapowiedziały kontr-działania wobec amerykańskich ceł, nakładając swoje w wysokości 5% - 10% od 1 i 15 września na ponad 5 tys. produktów o wartości 75 mld USD, oraz zapowiadając też oclenie importu amerykańskich części i aut od połowy grudnia. Przypomnijmy, że była to odpowiedź na wprowadzenie od 1 września przez USA 10% stawki celnej na chińskie produkty warte 300 mld USD.

Na kontrę prezydenta USA nie trzeba było długo czekać. Jeszcze tego samego dnia Donald Trump zapowiedział podniesienie stawki celnej z 25% do 30% na towary warte 250 mld USD od 1 października, oraz podniesienie stawki celnej z 10% na 15% na produkty, które mają być jej poddane już od 1 września.

Inwestorzy reagują coraz bardziej nerwowo, obserwując rozwój konfliktu. Coraz trudniej im bowiem uwierzyć w to, aby Chińczycy rzeczywiście usiedli do stołu rozmów z Amerykanami i podpisali „jakąś” umowę, która złagodzi napięcie i być może częściowo odwróci ostatni proces nakładania wzajemnych ceł. Zwłaszcza, że byłaby to umowa napisana przez Trumpa, która musiałaby zostać „bezwarunkowo” zaakceptowana.

Inwestorzy kupują obligacje

Od początku roku, czyli w zasadzie od momentu, gdy Amerykańska Rezerwa Federalna (FED – odpowiednik Banku Centralnego) diametralnie zmieniła swoje podejście z jastrzębiego na gołębie (zamiast kontynuować podwyżki stóp procentowych, zaczęto je obniżać), obserwujemy wzrosty cen obligacji w większości światowych gospodarek (ich rentowności spadają):

Sytuacja ta, pomimo korzyści, jakie odnoszą posiadacze papierów dłużnych, może niepokoić.

Rynek zakłada, że spowolnienie w globalnym handlu może potrwać dłużej, a to wymagać będzie pomocy ze strony banków centralnych. Poza tym, skala wzrostów zaczyna powoli nosić znamiona bańki spekulacyjnej: niemieckie obligacje 30-letnie podrożały w tym roku o ponad 25%, zaś austriacka 100-latka o przeszło 70%!. Pojawił się także sygnał, który w przeszłości zwiastował recesję, a mianowicie odwrócenie tzw. krzywej rentowności w Stanach Zjednoczonych, który objawia się spadkiem rentowności obligacji o dłuższym terminie zapadalności (10 lat) poniżej poziomu rentowności papierów o krótszym terminie zapadalności (2 lata):

Argentyńska katastrofa

Dosłowną katastrofą zakończył się miesiąc na argentyńskim parkiecie. Indeks Merval spadł o -41,49, a tylko w jednym dniu 12 sierpnia podczas sesji giełdowej spadł -37,9%, co było największym jednodniowym spadkiem od stycznia 1990 r., kiedy to na indeksie wystąpił krach i sprowadził notowania w jeden dzień 50% w dół:

Do spadającego indeksu należy również dodać gwałtowną deprecjację waluty peso względem dolara osłabiło się o niemal 16%.

Połączenie tych dwóch czynników sprawiło, że inwestorzy rozliczający swoje inwestycje w dolarach tylko w trakcie jednej sesji mogli utracić ponad połowę wartości aktywów ulokowanych w argentyńskich akcjach.

Tak drastyczny spadek wartości argentyńskich aktywów był spowodowany przegraną obecnego prezydenta, Mauricio Macriego, w prawyborach prezydenckich, na rzecz populisty, Alberto Fernandeza, który realizacją swych drogich obietnic wyborczych może zaprzepaścić dotychczasowy trud włożony w wyprowadzenie Argentyny na prostą. Przypomnijmy, że Argentyna po kryzysie z trudem próbowała odkupić zaufanie inwestorów zagranicznych. Kosztem tego była kontynuacja realizacji stosunkowo bolesnych dla społeczeństwa reform, które miały przywrócić gospodarkę argentyńską na właściwe tory. Jak widać, społeczeństwo nie wytrzymało próby czasu, która przejawiała się w postaci przedłużającego się kryzysu, cięcia wydatków rządowych, a także walki z wysoką inflacją poprzez utrzymywanie astronomicznie wysokich stóp procentowych.

Niemcy pod finansową kroplówką?

Gospodarka naszych zachodnich sąsiadów nie pokazuje ostatnio dobrych wyników. Produkcja przemysłowa spada nie jak oczekiwano o 3,1% w skali roku, ale aż 5,2% (odczyt za miesiąc czerwiec):

Z kolei ostatnie dane na temat PKB za II kwartał wykazały ujemną dynamikę. Co gorsza, prognozy przewidują kurczenie się gospodarki również w III kwartale (skąd już blisko do oficjalnego ogłoszenia recesji). Dlatego też gabinet kanclerz Angeli Merkel nie chce czekać i zamierza podjąć działania już w najbliższym czasie. Rząd naszego największego partnera handlowego zamierza stymulować swoją gospodarkę pakietem wartym 50 mld EUR, który ma uchronić ten kraj przed głębszym regresem.

Doniesienia te poprawiły nieco nastroje inwestorów w drugiej połowie miesiąca:

Niemniej jednak ceny niemieckich akcji są daleko od rekordów obserwowanych w styczniu 2018r., a szansa na kontynuowanie wzrostów jest raczej znikoma.

Sezon na złoto

Cena złota kontynuowała w sierpniu dynamiczne wzrosty zapoczątkowane w czerwcu tego roku, trwale przebijając poziom 1500 USD za uncję:

Głównym powodem obserwowanych zwyżek ceny kruszcu jest szukanie przez inwestorów bezpiecznego schronienia dla lokat, co zwykle dzieje się w sytuacji rosnącej zmienności na rynkach akcji oraz groźby globalnej recesji lub przynajmniej dalszego spowolnienie gospodarki światowej.

Cena ropy naftowej oscylowała w sierpniu w okolicach 55 USD za baryłkę:

Możliwość wyraźnych zwyżek jest hamowana przez niepewność dotyczącą przyszłego popytu na ropę naftową. Już obecnie w globalnej gospodarce widać objawy spowolnienia, a ewentualne pogarszanie się sytuacji miałoby istotny wpływ na popyt na ropę. Pytania budzi zwłaszcza przyszłość konfliktu handlowego USA i Chin, ponieważ oba kraje są kluczowymi konsumentami ropy naftowej na świecie.

Sierpniowe wydarzenia związane ze sporem handlowym między USA a Chinami dobitnie pokazały, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na jakiekolwiek porozumienie w tej kwestii. Dodatkowo, systematycznie napływające gorsze dane z głównych światowych gospodarek będą w dalszym ciągu ciążyły notowaniom na rynkach akcji. Dlatego też kontynuujemy naszą strategię, w której nasze nastawienie do rynku akcji jest negatywne.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Kluczowe wydarzenia września: • FED obniża główną stopę procentową w (...)

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Kluczowe wydarzenia lipca: FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w (...)

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.