Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Pęcznieje bańka na rynku kredytów samochodowych w USA

W 2008 roku kredyty hipoteczne o zwiększonym ryzyku (subprime mortgages) były sprawcą katastrofy w systemie finansowym Stanów Zjednoczonych, a skutki związanego z nimi kryzysu odczuwalne były na całym świecie . Obecnie pojawiło się nowe zagrożenie – kredyty o zwiększonym ryzyku związane z rynkiem samochodowym udzielane na dużą skalę. Czy jesteśmy zatem w przededniu pęknięcia kolejnej bańki?

W ciągu ostatnich kilku lat można było obserwować systematyczny wzrost sprzedaży samochodów w Stanach Zjednoczonych. Branża samochodowa radziła sobie tam dużo lepiej niż wiele innych obszarów gospodarki.

Problem w tym, że „boom” ten możliwy był w znacznej mierze dzięki agresywnej ofercie kredytów samochodowych skierowanych do amerykańskich konsumentów. Agencja Experian, zajmująca się badaniem rynku kredytów w USA szacuje, że na koniec 2016 roku wartość wszystkich kredytów samochodowych przekroczyła 1 bilion USD:

Kredyty samochodowe, dzięki luźnym regulacjom prawnym w tym segmencie rynku, udzielane są także m.in. konsumentom o niskiej zdolności kredytowej. Kredyty o zwiększonym ryzyku (Subprime i Deep Subprime) stanowią wśród ogólnej wartości kredytów samochodowych dość spory udział, bo prawie 20%:

a ich wartość, to ok. 200 mld USD.

W roku 2016 w porównaniu do 2015 ich wartość wzrosła o ponad 23%, szybciej, niż pozostałych kredytów. Niepokojący jest także odsetek zaległości w spłacaniu kredytów samochodowych. Z danych banku Morgan Stanley wynika, że na koniec 2016 roku zaległości w płatnościach wśród kredytobiorców o niskim ratingu wynosiły 4,5%, zbliżając się do poziomów obserwowanych podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Obawy producentów i dealerów samochodowych

Obecna sytuacja na rynku samochodowym nie prezentuje się optymistycznie. Marzec 2017 jest trzecim z rzędu miesiącem, w którym sprzedaż pojazdów spada, a liczba pojazdów na stanie inwentarzowym dealerów samochodowych utrzymuje się na wysokim poziomie, wyższym niż w roku 2008:

Nowe pojazdy oczekują obecnie średnio 74 dni, zanim zostaną sprzedane. Tak wysoki wskaźnik dni był ostatnio obserwowany w czasie kryzysu finansowego. Dodatkowo, z uwagi na fakt, iż rynek jest „zalany” pojazdami poleasingowymi, ceny samochodów używanych mocno spadają. Z badania amerykańskiego Związku Dealerów Samochodowych (NADA) wynika, że indeks cen samochodów używanych spadał osiem miesięcy z rzędu:

Co to oznacza dla Ciebie, Inwestorze?

Nie do końca zasadnym byłoby porównanie obecnego rynku tych kredytów do rynku kredytów hipotecznych sprzed kryzysu finansowego. Stanowią one dużo mniejszy udział zadłużenia przeciętnego gospodarstwa domowego w porównaniu z hipotekami, zatem pogorszenie się sytuacji gospodarstw domowych nie powinno wywołać problemów systemowych w gospodarce Stanów Zjednoczonych. Niemniej jednak, kredyty samochodowe fundamentalnie różnią się od hipotecznych. O ile w przypadku hipotek można zakładać, że w razie niewypłacalności kredytobiorcy, kredytodawca mógłby sprzedać nieruchomość, odzyskując większość z wartości udzielonego kredytu, o tyle w przypadku samochodów jest inaczej. Są one środkiem trwałym, który stosunkowo szybko się amortyzuje (traci na wartości), w związku z tym jego ewentualna sprzedaż pokryje dużo mniejszą część wartości kredytu niż sprzedaż nieruchomości. Dodając do tego fakt, że ceny samochodów używanych spadają, a bank Morgan Stanley prognozuje dalszy ich spadek, uzasadnione są obawy inwestorów dotyczące pęknięcia kolejnej bańki.

Autor: IFM Global Funds

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.2

Jak oszczędzają Polacy? W poprzedniej publikacji z cyklu OSZCZĘDZAJ SY (...)

Czytaj więcej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.1

Droga Do Zdobycia Jednorazowo Większej Kwoty Pieniędzy Nie Jest Prosta (...)

Czytaj więcej

Dlaczego INWESTOWANIE GLOBALNE jest cool?

Globalne inwestowanie – co to jest? Z określeniem „globalny” spotykamy (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc maj

Zapraszamy na materiał wideo, w którym przedstawiamy skład i bieżące w (...)

Czytaj więcej

Brak zdecydowanego ruchu na głównych rynkach w maju

Większość światowych giełd zakończyła maj na plusie. Inwestorzy z uwag (...)

Czytaj więcej

Świetny kwiecień dla IFM Globalnego Ostrożnego Oszczędzania

Witam, zapraszamy na materiał, w którym przedstawiamy skład oraz bieżą (...)

Czytaj więcej

Kwiecień zdominowany przez wybory we Francji

Kwiecień był udanym miesiącem dla większości giełd. Inwestorzy wyczeki (...)

Czytaj więcej

Meksykańskie aktywa w górę – czy to koniec problemów

W ciągu ostatniego kwartału meksykańskie rynki finansowe radziły sobie (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.