Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Październik: fatalny miesiąc dla inwestorów
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia października:

• Rynki boją się jastrzębiego tonu FED. EBC bez przełomu

• Chińska gospodarka zwalnia, władze zapowiadają wsparcie

• Europa w opałach: włoski budżet niepokoi Brukselę, niemiecka lokomotywa zwalnia

• Złoto powraca do wzrostów, ropa tanieje

Październikowe tąpnięcie na światowych giełdach po raz kolejny w tym roku wystawiło na próbę cierpliwość inwestorów. Tym razem do spadków dołączył także względnie odporny do tej pory, rynek amerykański, na którym indeks największych spółek S&P 500 stracił blisko -7%:

Na przeciwnym biegunie znalazł się rynek brazylijski, gdzie w wyniku euforii związanej z wyborami prezydenckimi oraz obietnicami przyszłego prezydenta, Jail’a Bolsonaro, główny indeks Bovespa zyskał ponad 10%.

Polska giełda nie była w październiku wyjątkiem. Indeksy WIG oraz WIG20 straciły odpowiednio -6,21% oraz -5,83%.

FED straszy rynki akcji

Zimnym prysznicem dla inwestorów był protokół z wrześniowego posiedzenia FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku). Dokument wskazywał, że FED (amerykański bank centralny) dopuszcza możliwość podniesienia stóp procentowych powyżej poziomu neutralnego dla gospodarki, szacowanego obecnie na poziomie 3%. Perspektywa mocniejszego wzrostu kosztu pieniądza wzbudziła niepokój rynków. Traciły amerykańskie akcje:

a rentowność 10-letnich papierów skarbowych przekroczyła 3,2%:

EBC nie zmienia retoryki

Podczas październikowego posiedzenia włodarze Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie zmienili retoryki w kwestii polityki monetarnej. Program skupu aktywów ma zostać zakończony w grudniu 2018 roku, a stopy procentowe mają pozostać na niezmienionym poziomie (obecnie 0%) do końca lata 2019 roku. Rynek oczekiwał, że w związku z gorszymi danymi ekonomicznymi napływającymi z gospodarek strefy euro EBC okaże bardziej gołębi ton. Prezes EBC, Mario Draghi stwierdził jednak, że ostatnie rozczarowujące dane należy traktować jako chwilowe spowolnienie na ścieżce ekspansji gospodarki strefy euro.

Chiny zwalniają

Konflikt handlowy na linii Pekin – Waszyngton daje się we znaki zarówno chińskiej gospodarce, jak i chińskiej giełdzie. W trzecim kwartale dynamika wzrostu PKB spadła do +6,5%, wobec szacunków na poziomie 6,6%. To wynik, o którym wiele państw na świecie może tylko pomarzyć, niemniej jednak jest dynamika wzrostu jest w Chinach najniższa od 2009 r. Inwestorów mocno zaniepokoiły te dane, czego dowodem była kontynuacja spadków indeksu Shanghai Composite:

Władze Państwa Środka nie pozostają bierne i podejmują szereg działań mających pobudzić rynek krajowy. W październiku po raz kolejny obniżono poziom rezerw obowiązkowych banków, aby zwiększyć płynność na rynku. W planach jest także obniżka podatków dla osób fizycznych poprzez wprowadzenie większej możliwości skorzystania z ulg. Pytanie, czy działania te będą wystarczające, aby zredukować negatywny wpływ konfliktu handlowego.

Włosi idą w zaparte. Niemcy czeka stagnacja?

W Europie emocji wciąż dostarcza kwestia włoskiego budżetu. Przedstawiciele Unii Europejskiej ostrzegli rząd w Rzymie, że przedstawione założenia stanowią naruszenie unijnych zasad i mogą doprowadzić do wzrostu zadłużenia kraju. Nic nie wskazuje jednak na to, aby włoskie władze poszły na jakiekolwiek ustępstwa w tej sprawie. Postawa ta skłoniła inwestorów do wyprzedaży włoskich obligacji, w efekcie czego rentowność 10-letnich włoskich obligacji skarbowych wzrosła do ponad 3,75% (ich cena spadła):

Agencja Moody’s ścięła rating dla Włoch do Baa3 z Baa2 uzasadniając to obawami związanymi z ogromnym zadłużeniem (utrzyma się wokół 130 % w stosunku do PKB). Z kolei agencja S&P Global Ratings zdecydowała się utrzymać rating Włoch, przynajmniej do czasu zakończenia procesu legislacyjnego w kwestii budżetu, zmieniając jedynie jego perspektywę na negatywną.

Nie tylko Włochy generują negatywne informacje dla strefy euro. W swoim comiesięcznym raporcie Bundesbank napisał, że w trzecim kwartale niemiecka gospodarka mogła w ogóle nie urosnąć. Stagnacja mogła być spowodowana słabą kondycją przemysłu, przede wszystkim w sektorze motoryzacyjnym. Jeśli zaś chodzi o gospodarkę strefy euro, pod koniec miesiąca dowiedzieliśmy się, że w III kwartale PKB wzrósł tam w stosunku do II kwartału raptem o 0,2%, wobec szacunków i poprzedniego odczytu na poziomie 0,4%.

Doniesienia te mocno ciążyły na europejskiej walucie powodując jej znaczne osłabienie się w stosunku do amerykańskiego dolara:

Inwestorzy wracają do złota. Ropa w odwrocie

Złoto ma za sobą udany miesiąc. Cena królewskiego kruszcu przekroczyła w październiku poziom 1240 USD, a inwestorzy są przekonani, że dobra passa będzie kontynuowana również w nadchodzących dniach.

Umacnianie się złota to efekt znaczących spadków na rynkach akcji. Inwestorzy w obawie o swój kapitał, szukają aktywów postrzeganych za bezpieczne, a do takich właśnie należy złoto.

Siła amerykańskiego dolara oraz wzrost poziomu zapasów sprzyjała spadkom na rynku ropy naftowej w październiku. Cena amerykańskiej odmiany surowca spadła poniżej 65 USD za baryłkę:

Sporo emocji wzbudza kwestia irańskiego eksportu ropy naftowej, który w ostatnich miesiącach spadał za sprawą nałożenia na ten kraj sankcji przez USA. Znikome jest jednak prawdopodobieństwo spadku eksportu irańskiej ropy do zera, gdyż wiele krajów po prostu tej ropy potrzebuje. Inwestorzy najprawdopodobniej zaczęli sobie to uświadamiać.

Październikowa przecena na światowych giełdach potwierdziła słuszność naszego podejścia, w którym wskazywaliśmy daleko idącą ostrożność w stosunku do rynków akcji. Uważamy, że najbliższe tygodnie mogą przynieść odrobinę wytchnienia. Przemawia za tym sezonowość, chęć skorygowania przez rynek mocnych spadków oraz zbliżający się sezon świąteczny, kojarzony z tzw. „rajdem św. Mikołaja”.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Posiadacze IFM Portfela Dywidendowego zaliczą rok 2018 do bardzo udany (...)

Czytaj więcej

Grudzień: Święty Mikołaj zapomniał o inwestorach

Kluczowe wydarzenia grudnia: Silne spadki na giełdach FED bardziej st (...)

Czytaj więcej

Listopad: inwestorzy w mieszanych nastrojach

Kluczowe wydarzenia listopada: FED nieoczekiwanie zmienia ton Umowa w (...)

Czytaj więcej

11% w 2018 r. - trzecia wypłata dywidendy w funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania

IFM Global Funds S.A. informuje, że w dniu 20 listopada br. ustalony z (...)

Czytaj więcej

IFM GLOBALNY AKTYWNEGO INWESTOWANIA NAJLEPSZY WŚRÓD FUNDUSZY MIESZANYCH

Rok 2018 to bardzo udany czas dla Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwe (...)

Czytaj więcej

Wrzesień: wojna handlowa przybiera na sile

Kluczowe wydarzenia wrzesień: USA wprowadza cła na kolejne towary z C (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.