Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia października:

• Giełda w USA na szczytach

• FED po raz kolejny obniża główną stopę procentową w USA

• Brexit przełożony kolejny raz

• Surowce odnotowują wzrosty

W październiku globalni inwestorzy byli w pozytywnych nastrojach. Ich optymizm przełożył się na wzrosty notowań większości światowych indeksów akcji, bagatelizując niejako negatywne sygnały nadchodzące z realnych gospodarek:

Liderem wzrostów po raz kolejny z rzędu okazała się giełda w Argentynie, gdzie indeks Merval zyskał ponad 20%. Przypomnijmy jednak, że wzrosty te są odreagowaniem po silnym sierpniowym spadku o -41%:

Nastroje inwestorów w Warszawie wpisywały się w światowy trend. Skala wzrostów może jednak rozczarowywać - indeks WIG zyskał w październiku jedynie 0,81%, co na tle pozostałych giełd jest wynikiem słabym.

Wall Street na szczytach. Rynek ignoruje fundamenty

Główny indeks giełdy w Stanach Zjednoczonych, S&P500, zanotował w październiku historyczny rekord na poziomie przekraczającym 3050 pkt:

Dobre nastroje to przede wszystkim efekt informacji o rosnących szansach na wstępne porozumienie między USA a Chinami w negocjacjach handlowych. Zawieszenie konfliktu jest więc bardzo prawdopodobne, ale pozostaje też w tej kwestii element niepewności, związany zarówno ze strategicznym konfliktem interesów obu stron, jak i nieprzewidywalnością działań Donalda Trumpa.

Inwestorzy powinni zatem wyciągnąć lekcję z przeszłości i zachować ostrożność w związku ze wszelkimi zapowiedziami i deklaracjami dotyczącymi porozumienia handlowego.

Fed po raz trzeci tnie stopy procentowe

Pod koniec października FED (Rezerwa Federalna, odpowiednik banku centralnego w Stanach Zjednoczonych) obniżył główną stopę procentową o 0,25 punktu procentowego, w wyniku czego wynosi ona obecnie 1,5-1,75 proc. To trzecie tego typu posunięcie, po obniżkach w tej samej skali dokonanych w lipcu i we wrześniu. Decyzja nie była jednogłośna, bowiem dwóch członków FED było przeciwnych obniżce. Z jednej strony kondycja amerykańskiej gospodarki jest na tyle mocna, że mogłaby obyć się bez monetarnej stymulacji, z drugiej zaś jej perspektywy są na tyle niepewne, by uzasadniać podjęcie kroków wyprzedzających, mających na celu złagodzenie skali nadchodzącego spowolnienia. Ta druga opcja zdaje się przesądzać o działaniach rezerwy federalnej, co zresztą podkreślał szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, uznając, że obniżka stóp stanowi zabezpieczenie przed ryzykiem pogorszenia się sytuacji. Zadeklarował także, że nie ma obecnie rozważań na temat podwyżki stóp procentowych, ale nie wykluczył takiej możliwości w przypadku wystąpienia znaczącego wzrostu inflacji, dodając, że uważa taki scenariusz za mało prawdopodobny.

Inwestorzy zareagowali dość umiarkowanie, osłabiając amerykańskiego dolara wobec euro:

oraz kupując amerykańskie obligacje (ich rentowność uległa obniżeniu):

Ruchy te mogą sugerować przekonanie rynku w kontynuację luźnej polityki monetarnej ze strony Rezerwy Federalnej.

Zamiast brexitu wybory i dalsza niepewność

31 października Wielka Brytania miała wystąpić z Unii Europejskiej. Brexitu na razie jednak nie będzie, zamiast tego jest jego kolejne przesunięcie oraz przedterminowe wybory parlamentarne.

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, nie zdołał przeforsować przez parlament własnego porozumienia z UE w sprawie brexitu. W związku z tym złożył wniosek o skrócenie kadencji parlamentu, a brytyjscy posłowie przyjęli ustawę o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów, które miałyby się odbyć 12 grudnia. Ponieważ data ta następuje po 31 października, brytyjscy politycy zwrócili się do przewodniczącego Rady UE Donalda Tuska o przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej o trzy miesiące do 31 stycznia.

Przedterminowe wybory mogłyby rozwiązać sytuację, jeśli w nowej Izbie Gmin znalazłaby się większość mogąca poprzeć jakieś rozwiązanie. Jeśli jednak żadna z partii nie będzie miała większości - co jest realne - pat może trwać dalej, gdyż główne ugrupowania na razie wykluczają zawarcie między sobą jakiejś koalicji. W takiej sytuacji opóźnienie brexitu do 31 stycznia przyszłego roku wcale nie byłoby ostatnim.

Brytyjska waluta odnotowała silny wzrost w październiku:

Inwestorzy wydają się być przekonani, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez jakiegokolwiek porozumienia jest już raczej mało prawdopodobne.

Ceny surowców w górę

Ceny surowców mierzone indeksem surowcowym CRB odnotowały w październiku wzrost o 1,7%:

Na wzrost ten wpływ miała stabilizacja notowań cen ropy naftowej w przedziale 54-56 USD/baryłkę:

a także bijące w ostatnim czasie rekordy ceny palladu, któremu sprzyja silny popyt ze strony branży samochodowej (surowiec wykorzystywany przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych):

Obserwowane od dwóch miesięcy wzrosty cen akcji na światowych giełdach traktujemy jako nieuzasadnioną euforię, niepopartą „twardymi” danymi z gospodarek. Mogą o tym świadczyć słabe odczyty danych o produkcji przemysłowej, kiepskie wskaźniki koniunktury PMI czy brak faktycznej umowy celnej w relacjach handlowych między USA i Chinami (a jedynie zapowiedzi i deklaracje). Biorąc pod uwagę wysokie poziomy, na których obecnie znajdują się notowania głównych światowych indeksów, może się okazać, że jesteśmy w przededniu silniejszej korekty spadkowej. Dlatego też utrzymujemy w portfelu inwestycyjnym instrumenty z ekspozycją na spadki cen akcji największych globalnych rynków.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.2

Jak oszczędzają Polacy? W poprzedniej publikacji z cyklu OSZCZĘDZAJ SY (...)

Czytaj więcej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.1

Droga Do Zdobycia Jednorazowo Większej Kwoty Pieniędzy Nie Jest Prosta (...)

Czytaj więcej

Dlaczego INWESTOWANIE GLOBALNE jest cool?

Globalne inwestowanie – co to jest? Z określeniem „globalny” spotykamy (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc maj

Zapraszamy na materiał wideo, w którym przedstawiamy skład i bieżące w (...)

Czytaj więcej

Brak zdecydowanego ruchu na głównych rynkach w maju

Większość światowych giełd zakończyła maj na plusie. Inwestorzy z uwag (...)

Czytaj więcej

Świetny kwiecień dla IFM Globalnego Ostrożnego Oszczędzania

Witam, zapraszamy na materiał, w którym przedstawiamy skład oraz bieżą (...)

Czytaj więcej

Kwiecień zdominowany przez wybory we Francji

Kwiecień był udanym miesiącem dla większości giełd. Inwestorzy wyczeki (...)

Czytaj więcej

Meksykańskie aktywa w górę – czy to koniec problemów

W ciągu ostatniego kwartału meksykańskie rynki finansowe radziły sobie (...)

Czytaj więcej

Pęcznieje bańka na rynku kredytów samochodowych w USA

W 2008 roku kredyty hipoteczne o zwiększonym ryzyku (subprime mortgage (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.