Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.2
Ikona zegarka Czas czytania: 3

Jak oszczędzają Polacy?

W poprzedniej publikacji z cyklu OSZCZĘDZAJ SYSTEMATYCZNIE (pełną treść artykułu znajdziesz tutaj) omówiliśmy istotę systematycznego oszczędzania, cele oraz korzyści z niego wynikające.

Dziś przyjrzyjmy się,

CO O REGULARNYM OSZCZĘDZANIU SĄDZIMY MY – POLACY

- i jak wyglądamy pod tym względem na tle innych krajów.

Z badania Fundacji Kronenberga „Postawy Polaków wobec finansów”i wynika, że nawyk systematycznego oszczędzania wśród Polaków z roku na rok rośnie. W ciągu niespełna 10 lat liczba osób deklarujących, że regularnie co miesiąc odkłada pewną sumę pieniędzy podwoiła się:

Musimy jednak nadrobić zaległości, jeśli chodzi o formę oszczędzania. Aż połowa z nas pozbawia się możliwości osiągania dodatkowych zysków z oszczędzonych środków, przechowując je w domu (gotówka) lub na depozytach bankowych:

Skąd czerpiemy wiedzę, jak oszczędzać?

Coraz większe znaczenie ma dla nas źródło, z którego czerpiemy wiedzę na temat oszczędzania. Prawie połowa z nas, szukając informacji, sięga po porady profesjonalistów. Tylko co dziesiąty Polak nie korzysta z fachowej wiedzy, zdając się na własną intuicję. Podejście w tym zakresie diametralnie zmieniło się w stosunku do tego sprzed dekady:

Jak duże oszczędności posiadamy?

Osoby, które deklarują posiadanie jakichkolwiek oszczędności, najczęściej oceniają ich wysokość jako równowartość 1-2 pensji (28%). Aż co czwarty oszczędzający Polak deklaruje, że uzbierał więcej niż 10-krotność swojego wynagrodzenia:

Jaki poziom oszczędności powinniśmy posiadać, by mieć poczucie bezpieczeństwa finansowego?

Ponad połowa odpowiadających na to pytanie twierdzi, że powinno to być ponad 10 pensjiii.

A jak wypadamy na tle innych narodów europejskich pod względem oszczędzania? Niestety, nie jest dobrze. Zaliczamy się do krajów o najniższej stopie oszczędności, czyli tej części produktu krajowego, która nie jest konsumowana.

Argumentem w tym przypadku nie może być stwierdzenie, że Polacy nie mają z czego oszczędzać. Rumunia i Bułgaria to kraje biedniejsze od Polski, a jednak oszczędzają więcej.

Podsumowując,

idziemy w dobrym kierunku, jeśli chodzi o systematyczne oszczędzanie. Musimy jednak dalej pracować nad wyrabianiem w sobie nawyku systematyczności oraz zastanowić się nad najbardziej korzystną dla nas formą gromadzenia pieniędzy. W kolejnych odcinkach porównamy różne formy oszczędzania i pokażemy, że ta najczęściej przez nas wybierana (gotówka trzymana w domu i depozyty bankowe) niekoniecznie musi być dla nas najkorzystniejsza.


i „Postawy Polaków wobec finansów”, badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy i Fundacji Think!, październik 2017 r.

ii źródło: analizy.pl. Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24-25 sierpnia 2017 r. na 1100-osobowej, ogólnopolskiej próbie pełnoletnich Polaków.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.1

Droga Do Zdobycia Jednorazowo Większej Kwoty Pieniędzy Nie Jest Prosta (...)

Czytaj więcej

Dlaczego INWESTOWANIE GLOBALNE jest cool?

Globalne inwestowanie – co to jest? Z określeniem „globalny” spotykamy (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc maj

Zapraszamy na materiał wideo, w którym przedstawiamy skład i bieżące w (...)

Czytaj więcej

Brak zdecydowanego ruchu na głównych rynkach w maju

Większość światowych giełd zakończyła maj na plusie. Inwestorzy z uwag (...)

Czytaj więcej

Świetny kwiecień dla IFM Globalnego Ostrożnego Oszczędzania

Witam, zapraszamy na materiał, w którym przedstawiamy skład oraz bieżą (...)

Czytaj więcej

Kwiecień zdominowany przez wybory we Francji

Kwiecień był udanym miesiącem dla większości giełd. Inwestorzy wyczeki (...)

Czytaj więcej

Meksykańskie aktywa w górę – czy to koniec problemów

W ciągu ostatniego kwartału meksykańskie rynki finansowe radziły sobie (...)

Czytaj więcej

Pęcznieje bańka na rynku kredytów samochodowych w USA

W 2008 roku kredyty hipoteczne o zwiększonym ryzyku (subprime mortgage (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.