Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Meksykańskie aktywa w górę – czy to koniec problemów

W ciągu ostatniego kwartału meksykańskie rynki finansowe radziły sobie bardzo dobrze. Główny indeks tamtejszej giełdy, od dołka z listopada zeszłego roku wzrósł o ponad 10%. Meksykańskie peso od dnia inauguracji Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych systematycznie się umacniało, zyskując prawie 17%. Fakt ten można wiązać z osłabieniem w ostatnim czasie protekcjonistycznej retoryki amerykańskiego Prezydenta obserwowanej w trakcie Jego kampanii wyborczej oraz zmiany w postrzeganiu tego ryzyka przez inwestorów. Czy jednak ostatnie wzrosty w Meksyku to trwała zmiana trendu spadkowego, czy jedynie odreagowanie inwestorów po nerwowym 2016 roku?

W następstwie wygranej Donalda Trumpa meksykańskie rynki finansowe straciły najbardziej spośród większości rynków krajów wschodzących. Retoryka amerykańskiego prezydenta odnośnie wprowadzenia podatku granicznego i dodatkowych ceł na towary sprowadzane do Stanów Zjednoczonych skutecznie odstraszyła inwestorów. Jest to uzasadnione, biorąc pod uwagę, jak mocno uzależniona od USA jest obecnie meksykańska gospodarka. Wartość eksportu tylko do Stanów Zjednoczonych stanowi prawie 30% meksykańskiego PKB:

Nie dziwi zatem fakt, że w czasie, kiedy ton wypowiedzi Donalda Trumpa w kontekście protekcjonizmu osłabł, a jego siła przebicia w Kongresie nie jest aż tak duża, jak się spodziewano, meksykańskie peso zyskało najwięcej wśród walut rynków wschodzących, a rynek akcji w Meksyku zachowywał się lepiej niż inne rynki. Wśród przedstawicieli meksykańskich władz panuje obecnie przekonanie, że kilkuletnie prognozy dotyczące wzrostu wartości eksportu meksykańskich towarów do Stanów Zjednoczonych nie będą wymagały dużych korekt w dół. Ich zdaniem proces renegocjacji warunków Północno Amerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA), mający rozpocząć się latem, pozwoli wypracować rozwiązania, które nie będą aż tak bardzo niekorzystne, jak spodziewano się do tej pory.

Fundamenty meksykańskiej gospodarki

W momencie, gdy obawy protekcjonistyczne schodzą na dalszy plan, inwestorzy mogą ponownie skupić się na fundamentach meksykańskiej gospodarki. Od czasu, kiedy prezydentem tego kraju został Enrique Peña Nieto (grudzień 2012 r.), udało się przeprowadzić kilka reform strukturalnych. Dzięki zmianom w prawie podatkowym zwiększono bazę podatkową, zwiększenie konkurencji na rynku usług komunalnych obniżyło ceny dla ich użytkowników, a liberalizacja sektora energetycznego pomogła ściągnąć kapitał zagraniczny i know-how. Wzrastające realne wynagrodzenie oraz niskie bezrobocie mogą przełożyć się na wzrost popytu wewnętrznego.

W wyniku osłabiania się peso, pod koniec 2015 i w 2016 roku inflacja w Meksyku stosunkowo mocno wzrosła, co spotkało się ze stanowczą reakcją meksykańskiego banku centralnego, który dopasował swoją politykę monetarną podnosząc stopy procentowe.

Działanie to, pomimo „duszenia” potencjału gospodarczego, ma na celu zatrzymanie wzrostu inflacji w okolicach 5%, a tym samym ograniczenie spadku siły nabywczej gospodarstw domowych.

Co to oznacza dla Ciebie, Inwestorze?

Ostatnie wzrosty na giełdzie w Meksyku oraz umocnienie się meksykańskiej waluty można postrzegać jako powrót wiary inwestorów w to, że potencjalne zmiany warunków w handlu między Meksykiem i USA niekoniecznie muszą być tak drastyczne i destruktywne dla meksykańskiej gospodarki, jak do tej pory sądzono. Jednak fakt, że prezydentura Donalda Trumpa nie jest aż tak efektywna w zmiany, jak zapowiadał, nie znaczy, że w trakcie jego prezydentury żadna z protekcjonistycznych zapowiedzi nie zostanie wdrożona. Założenie, że handel między tymi dwoma krajami będzie nadal odbywał się na dotychczasowych zasadach może być błędne. Warto również wziąć pod uwagę inny aspekt. Agresywna anty-meksykańska wymowa Trumpa uraziła wielu Meksykanów i przyczynia się do wzrostu nacjonalistycznych postaw w Meksyku, a to będzie miało wpływ na wynik wyborów prezydenckich w tym kraju zaplanowanych na lipiec 2018. Jeden z kandydatów, Andrés Manuel López Obrador, który w ciągu ostatnich miesięcy zdobył spore poparcie dzięki swoim nacjonalistycznym przemowom, zapowiada cofnięcie przeprowadzonych reform, m.in. tej, która przyczyniła się do otwarcia meksykańskiego sektora energetycznego na zagranicznych inwestorów. Może się zatem okazać, że poprawa nastrojów inwestorów i ostatnie wzrosty meksykańskich rynków finansowych są bardziej odreagowaniem wcześniejszych spadków niż zmianą trendu.

Autor: IFM Global Funds

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.2

Jak oszczędzają Polacy? W poprzedniej publikacji z cyklu OSZCZĘDZAJ SY (...)

Czytaj więcej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.1

Droga Do Zdobycia Jednorazowo Większej Kwoty Pieniędzy Nie Jest Prosta (...)

Czytaj więcej

Dlaczego INWESTOWANIE GLOBALNE jest cool?

Globalne inwestowanie – co to jest? Z określeniem „globalny” spotykamy (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc maj

Zapraszamy na materiał wideo, w którym przedstawiamy skład i bieżące w (...)

Czytaj więcej

Brak zdecydowanego ruchu na głównych rynkach w maju

Większość światowych giełd zakończyła maj na plusie. Inwestorzy z uwag (...)

Czytaj więcej

Świetny kwiecień dla IFM Globalnego Ostrożnego Oszczędzania

Witam, zapraszamy na materiał, w którym przedstawiamy skład oraz bieżą (...)

Czytaj więcej

Kwiecień zdominowany przez wybory we Francji

Kwiecień był udanym miesiącem dla większości giełd. Inwestorzy wyczeki (...)

Czytaj więcej

Pęcznieje bańka na rynku kredytów samochodowych w USA

W 2008 roku kredyty hipoteczne o zwiększonym ryzyku (subprime mortgage (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.