Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia marca:

  • Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w marcu
  • Banki Centralne w Europie i USA nie zacieśniają polityki pieniężnej
  • BREXIT: nadal nic nie wiadomo
  • Surowce drożeją

Marzec był udanym miesiącem na większości rynków akcji. Globalni inwestorzy zdawali się zastanawiać nad rynkowymi perspektywami, mając z jednej strony do czynienia z ewidentnym spowolnieniem w globalnej gospodarce, a z drugiej strony z reakcjami głównych banków centralnych, starających się to spowolnienie złagodzić.

Indeksy giełdowe na rynkach rozwiniętych zamknęły miesiąc „na plusie”, gdzie liderem wzrostów był włoski indeks FTSE MIB (+3,03%). Na rynkach rozwijających się mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Najmocniej zyskiwały giełdy w Indiach (+7,82%) oraz w Chinach (+5,09%), natomiast najgorzej wypadł główny indeks giełdy tureckiej notując spadek przekraczający 10%:

Inwestorzy w Warszawie raczej wstrzymywali się z zakupem akcji. Szeroki indeks WIG stracił w marcu symboliczne -0,62%. Narastająco, od początku 2019 akcje z tego indeksu zyskały +3,43%.

Banki centralne obawiają się spowolnienia

W drugiej połowie marca odbyło się mocno wyczekiwane posiedzenie FED (Amerykańska Rezerwa Federalna, odpowiednik banku centralnego). Amerykański bank centralny oficjalnie skapitulował, przyznając, że najprawdopodobniej nie będzie już w stanie podnieść stóp procentowych. Po podwyżce stóp w grudniu 2018 oraz zapowiedziach kolejnych ruchów FED powoli wycofywał się z ciaśniejszej polityki począwszy od stycznia, ale dopiero marcowe posiedzenie ujawniło szczegóły. Wykres oczekiwań co do stóp procentowych pokazał jasno, że to już koniec cyklu podwyżek. Co więcej, prezes FED Jerome Powell oficjalnie zapowiedział okrojenie działań zmierzających do redukcji bilansu począwszy od maja i zakończenie całego programu z początkiem czwartego kwartału.

Przypomnijmy, że obecnie trwa odwrócona operacja tego, co wcześniej nazywane było potocznie dodrukiem pieniądza, a Rezerwa Federalna stara się zmniejszać posiadane w swoim bilansie instrumenty o 50 mld dolarów miesięcznie.

Wycofanie się z planów zaostrzania polityki pieniężnej w USA początkowo rozpaliło wyobraźnię inwestorów, którzy przystąpili do zakupu akcji:

Nadmierny optymizm szybko się jednak wyczerpał, gdyż rynek uświadomił sobie, że FED swoim luźnym nastawieniem jasno przyznaje, że wycofuje się z planów zaostrzenia polityki pieniężnej ze względu na pogorszenie sytuacji makroekonomicznej.

Zaskoczenie przyszło także ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który mocno złagodził swoją retorykę. W swoim komunikacie po posiedzeniu członków, które odbyło się na początku marca, prezes Mario Draghi poinformował, że EBC wydłuża do końca 2019 roku okres, w którym stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie (0%). W związku z powyższym najwcześniej zmiany kosztu pieniądza w strefie euro można spodziewać się w 2020 roku.

Ponadto wymownym gołębim akcentem było podjęcie już w marcu decyzji o uruchomieniu nowej serii tanich pożyczek dla banków komercyjnych (tzw. TLTRO -III), które rozpoczną się we wrześniu tego roku i będą miały dwuletni termin zapadalności. Oliwy do ognia dolała rewizja w dół prognoz dotyczących zarówno dynamiki PKB (redukcja z 1,7% do 1,1%), jak i inflacji, która według EBC wyniesie 1,2%, a nie 1,6%.

Na informacje te istotnie zareagowały notowania niemieckich obligacji skarbowych, których rentowność zaczęła gwałtownie spadać, nurkując pod koniec miesiąca do poziomu poniżej 0%:

BREXIT: kolejna porażka premier May

Miniony miesiąc nie przyniósł rozstrzygnięcia w kwestii opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej. W ostatnim dniu marca brytyjska Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła umowę o warunkach brexitu. Stało się tak, choć premier Theresa May zdołała przekonać do niej wielu przedstawicieli eurosceptycznej frakcji Partii Konserwatywnej.

Na ostatnim unijnym szczycie uzgodniono, że jeśli brytyjski parlament odrzuci umowę o warunkach wyjścia z UE, to do brexitu dojdzie 12 kwietnia i będzie to brexit bez umowy, czyli tzw. twardy. Możliwe jednak, że będziemy świadkami odstępstwa od tego scenariusza. Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej ogłosił na 10 kwietnia specjalny unijny szczyt, na którym decydenci z Brukseli będą oczekiwać od rządu brytyjskiego konkretnych propozycji dotyczących brexitu. Możliwe jest także istotne wydłużenie okresu negocjacyjnego, co będzie wiązało się z przeprowadzeniem wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii.

Zamieszanie wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma przełożenie na notowania funta wobec euro. W marcu ta para walutowa odnotowała sporą zmienność w przedziale 1,145 – 1,18:

Odrzucenie umowy nie spowodowało paniki na rynku. Inwestorzy ciągle liczą, że brexit da się opóźnić lub nawet anulować.

Surowce w cenie, udany kwartał dla ropy

W marcu ceny surowców mierzone indeksem surowcowym CRB kontynuowały wzrosty:

W przypadku ropy naftowej, miniony kwartał był najlepszy dla notowań tego surowca od prawie 10 lat. Cenę wspierało konsekwentne zmniejszanie produkcji przez kraje koalicji OPEC+ oraz spadający wolumen dostaw ze strony Iranu i Wenezueli, na które USA nałożyły sankcje. Pojawiające się obawy o globalną gospodarkę oraz popyt na surowce nie wywołały wśród inwestorów negatywnych reakcji.

Końcówka marca nie była udana w wykonaniu notowań złota. Cena za uncję kruszcu spadła poniżej poziomu 1300 USD i praktycznie powróciła do poziomów obserwowanych na początku miesiąca:

Spadek ceny kruszcu można wiązać z umocnieniem dolara oraz chwilowym powrotem optymizmu na rynki akcji. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę obawy o globalną gospodarkę oraz luźną politykę monetarną w USA, perspektywy dla złota nie są najgorsze.

Uważamy, że obserwowana skala odbicia cen akcji na światowych rynkach w pierwszym kwartale tego roku nie ma uzasadnienia. Świadczą o tym pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie odzwierciedlone w kiepskich odczytach danych makroekonomicznych. Naszym zdaniem wyceny globalnych akcji zawierają już także pozytywny wynik rozmów handlowych na linii USA-Chiny, a przecież nie znamy wielu szczegółów dotyczących dotychczasowych uzgodnień, a negocjacje w każdej chwili mogą zakończyć się fiaskiem. Bardzo możliwe, że jesteśmy w przededniu silniejszej korekty, dlatego nasze nastawienie do rynku akcji pozostaje negatywne.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Kluczowe wydarzenia września: • FED obniża główną stopę procentową w (...)

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Kluczowe wydarzenia sierpnia: Spór handlowy stale się zaostrza Szaleń (...)

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Kluczowe wydarzenia lipca: FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w (...)

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.