Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia maja:

  • Wojna celna USA się nasila
  • Wybory do Parlamentu Europejskiego bez zaskoczeń
  • Groźba recesji w USA
  • Ropa naftowa mocno traci, inwestorzy uciekają do złota

Powrót z tegorocznej Majówki był dla większości inwestorów na świecie niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Już na początku miesiąca na globalne rynki napłynęła informacja o impasie w negocjacjach handlowych na linii Waszyngton-Pekin oraz zaostrzeniu stanowiska USA, co spotkało się z nerwową reakcją inwestorów, którzy zaczęli pozbywać się akcji:

Stosunkowo dobrze radziła sobie część rynków wschodzących z Argentyną na czele, gdzie po kwietniowym, ponad 11-procentowym załamaniu, indeks Merval zyskał blisko +15%.

Rynki rozwinięte zamknęły maj „na minusie”, a najgorszy wynik uzyskała giełda włoska ze stratą -9,5%:

Warszawska giełda co prawda straciła w kwietniu -3,72% (indeks WIG), jednak na tle rynków rozwiniętych był to niezły wynik.

Donald Trump psuje sielankę

W drugim tygodniu maja inwestorów czekało niemiłe zaskoczenie. Prezydent Trump zaostrzył ton w negocjacjach handlowych między USA i Chinami i zagroził podwyżką stawek celnych z 10% do 25% na wybrane towary importowane z Chin o łącznej wartości 200 mld USD. Poczynania te postawiły pod znakiem zapytania wynik negocjacji między dwoma krajami odsuwając w czasie zawarcie porozumienia, na które przez pierwsze cztery miesiące rynek tak mocno liczył. Reakcja inwestorów była jednoznaczna; akcje na giełdzie w USA, jak i na innych światowych parkietach, zaczęły tracić, oddalając się od historycznych maksimów:

Kiedy wydawało się, że rynek po tych negatywnych informacjach odzyskuje siłę, konflikt handlowy zaczął przybierać na sile. Światło dzienne ujrzała decyzja spółki Google o zakończeniu współpracy z producentem smartphone’ów Huawei, po tym jak firma ta trafiła na "czarną listę" przedsiębiorstw amerykańskiego Departamentu Handlu, które muszą uzyskiwać zgodę Waszyngtonu, aby kupować amerykańskie komponenty i technologię. W odpowiedzi władze chińskie zagroziły zakazem eksportu do USA metali ziem rzadkich, które są niezbędne do produkcji wielu dóbr elektronicznych. Restrykcja ta byłaby istotnym ciosem dla wielu amerykańskich firm, które nie byłyby w stanie szybko zastąpić importu tych surowców z Chin.

Mogłoby się wydawać, że podczas trwającego konfliktu handlowego z Chinami reszta świata będzie miała względny spokój. Niestety, nic bardziej mylnego. W ostatnich dniach maja Donald Trump postanowił nałożyć taryfy celne na wszystkie produkty płynące do USA z Meksyku. Jest to spore zaskoczenie, biorąc pod uwagę trwające prace nad ratyfikacją porozumienia USMCA (które ma zastąpić porozumienie NAFTA ). Nowe taryfy dla Meksyku (stawka 5% od czerwca, która do października ma co miesiąc wzrastać o 5%) mają zmobilizować ten kraj do podjęcia działań w kierunku ograniczenia przepływu nielegalnych imigrantów do Stanów Zjednoczonych.

Informacja ta wstrząsnęła kursem meksykańskiego peso:

Trudno się jednak dziwić takiej reakcji inwestorów. Blisko 80% meksykańskiego eksportu trafia do USA. Wprowadzenie stawek celnych w takim kształcie byłoby katastrofą dla meksykańskiej gospodarki:

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego wsparciem dla Europy?

Nie było zaskoczenia, jeśli chodzi o wynik wyborów do europarlamentu. Owszem, mieliśmy do czyniena z kilkoma mniejszymu lub większymi niespodziankami, jak wygrana partii Zjednoczenia Narodowego RN we Francji czy Ligi Północnej we Włoszech. Dobre wyniki tych antyeuropejskich partii nie były jednak na tyle wysokie, aby możliwa była zmiana układu sił w Parlamencie Europejskim, gdzie w dalszym ciągu karty rozdawać będą partie centrowe.

W Wielkiej Brytanii zgodnie z przewidywaniami numerem jeden została partia Brexit Nigela Farage’a, która zdobyła 32% głosów. Ważnym aspektem są jednak bardzo dobre wyniki Liberalnych Demokratów oraz Zielonych. Obie partie, postulujące zdecydowanie drugie referendum w sprawie brexitu, uzyskały łącznie 32,5-34% głosów.

Stany Zjednoczone zagrożone recesją?

Analitycy z Morgan Stanley, jednego z amerykańskich banków inwestycyjnych twierdzą, że nałożenie ceł na cały chiński import będzie oznaczać recesję w gospodarce USA, która może nadjeść w ciągu najbliższych trzech kwartałów, czyli już na początku przyszłego roku.

Według pracowników banku, rynek bagatelizuje zagrożenia wynikające ze wzrostu stawek celnych, a wyższe ceny importowanych dóbr odbiją się na zmniejszeniu popytu konsumpcyjnego w Stanach Zjednoczonych.

Załamanie cen ropy naftowej

W maju cena ropy naftowej spała o ponad -16%, powracając w okolice poziomów obserwowanych ostatnio w lutym 2019:

Notowaniom ropy nie pomogły utrzymujące się na rynku tego surowca ograniczenia produkcji i eksportu. W Wenezueli i Iranie, objętych sankcjami ze strony USA, sytuacja jest poważna: sankcje doprowadziły do znaczącego obniżenia eksportu ropy naftowej z tych krajów. Lukę po wenezuelskiej i irańskiej produkcji zdołały zapełnić m.in. pozostałe kraje kartelu OPEC, ale i one nie śpieszą się ze zwiększaniem wydobycia. Arabia Saudyjska i reszta państw OPEC dotrzymują postanowień porozumienia naftowego, które wprowadziło limity produkcji ropy naftowej w poszczególnych krajach. Co więcej, jest bardzo prawdopodobne, że porozumienie naftowe zostanie przedłużone.

Z kolei, notowania cen złota w końcówce maja zdołały wybić się powyżej 1300 USD za uncję:

Wzrosty te były spowodowane majowymi zawirowaniami na rynkach akcji oraz awersją inwestorów do ryzyka (złoto postrzegane jest jako tzw. bezpieczna przystań). Trudno jednoznacznie ocenić, czy obserwowany wzrost będzie trwały. Z jednej strony, dolara amerykański pozostaje relatywnie silny względem pozostałych walut, co może być ograniczeniem dla wzrostu cen kruszcu. Z drugiej strony, nie brakuje napięć politycznych, które zachęcają inwestorów do lokowania kapitału w bezpieczne aktywa, co może okazać się wsparciem dla notowań.

Sytuacja na rynkach akcji w maju dobitnie pokazała, że inwestorzy ignorowali do tej pory wiele ryzyk, przyjmując za pewnik zawarcie porozumienia handlowego między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Zaczął się tym samym realizować scenariusz, który jest zbieżny z naszą strategią inwestycyjną. Oczekujemy, że w najbliższym czasie na rynkach będzie sporo nerwowości, która zwiększy zmienność, a niepewność polityczna skłoni inwestorów do dalszej wyprzedaży akcji.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Kluczowe wydarzenia września: • FED obniża główną stopę procentową w (...)

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Kluczowe wydarzenia sierpnia: Spór handlowy stale się zaostrza Szaleń (...)

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Kluczowe wydarzenia lipca: FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w (...)

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.