Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia lutego:

  • Globalne rynki akcji kończą luty w dobrych nastrojach
  • Biały Dom wspiera inwestorów przesuwając termin osiągnięcia porozumienia z Chinami
  • Fed pozostanie cierpliwy?
  • Wydłużenie terminu Brexitu coraz bliżej
  • Ceny surowców rosną w ślad za akcjami

Luty okazał się udany dla posiadaczy akcji na rynkach rozwiniętych. Posiadacze akcji spółek z rynków wschodzących nie zaliczą już tego miesiąca do szczególnie udanych. Wyjątkiem są Chiny, gdzie główny indeks giełdowy Shanghai Composite tylko w lutym wzrósł o prawie +14%. Maruderami okazały się giełdy, które w styczniu odnotowały najwyższe wzrosty, czyli argentyńska i rosyjska:

Polski rynek, po stosunkowo udanym styczniu, zakończył luty na poziomach neutralnych. Szeroki indeks warszawskiej giełdy WIG stracił -0,54 %.

Termin wprowadzenia ceł przez USA przesunięty – chińscy inwestorzy zachwyceni

W końcówce lutego prezydent USA, Donald Trump poinformował, że czas na wypracowanie porozumienia handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zostanie przesunięty. Przypomnijmy, że amerykańsko – chiński rozejm handlowy rozpoczął się w grudniu zeszłego roku i miał potrwać do 1 marca. Z dotychczasowych zapowiedzi amerykańskiej administracji wynikało, że jeśli do tego momentu nie zostanie zawarta kompleksowa umowa gospodarcza pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem, to po zakończeniu rozejmu cła na chińskie produkty sprowadzane do USA o wartości 250 mld USD rocznie wzrosną z 10% do 25%.

Chińscy inwestorzy nie kryli euforii – główny indeks chińskiej giełdy w odpowiedzi na tę informację wzrósł w jeden dzień o prawie 6%:

Pytanie czy euforia ta nie jest przesadzona. Chińska gospodarka zwalnia, o czym świadczą napływające na rynek dane. Chiński PMI dla przemysłu trzeci miesiąc z rzędu znajduje się poniżej poziomu 50, sygnalizując spowolnienie:

O ile zawarcie amerykańsko – chińskiego porozumienia byłoby pozytywnym wydarzeniem dla globalnych rynków, o tyle wiele będzie zależało od warunków tego pokoju. Jeśli umowa okazałaby się „powierzchowna”, a USA pozostawiłoby sobie możliwość kontrolowania postępów w jej realizacji przez Chińczyków, strasząc powrotem do wojny celnej w razie jej nieprzestrzegania, niepewność z globalnych rynków na pewno nie zniknie.

FED ściąga palec ze spustu

W drugiej połowie lutego FED (Amerykańska Rezerwa Federalna, odpowiednik Banku Centralnego) opublikował protokół ze styczniowego posiedzenia. Część członków Rezerwy Federalnej nadal uważa, że gospodarka jest w dobrej kondycji i należałoby jako następny ruch rozważać podwyżkę stóp, jednak spora grupa członków jest zdania, że podwyżka powinna nastąpić tylko w momencie, gdy presja inflacyjna zacznie rosnąć. Tym samym ruch taki staje się coraz mniej prawdopodobny, co zdaje się potwierdzać także rynek:

Kolejnym aspektem jest program redukcji bilansu FED, czyli odwrócona operacja tego, co wcześniej nazywane było potocznie dodrukiem pieniądza . Zmniejszanie bilansu postępuje w tempie ok. 50 mld dolarów miesięcznie, a protokół wskazuje, że operacja ta, miałaby zakończyć się w tym roku.

Taka perspektywa stanowi dla inwestorów ulgę, co odzwierciedlają notowania indeksu amerykańskiej giełdy:

Wielka Brytania przesunie termin Brexitu?

W ostatnią środę lutego w brytyjskim parlamencie odbyło się kilka głosowań dotyczących Brexitu, czego efektem finalnym może być przesunięcie terminu, kiedy to Wielka Brytania opuści wspólnotę europejską. Spekulacje na temat przedłużenia terminu Brexitu, które od jakiegoś czasu pojawiają się na rynku, są wsparciem dla brytyjskiej waluty

Obecnie harmonogram Brexitu na najbliższe dwa tygodnie jest następujący: 12 marca członkowie parlamentu będą głosować obecną propozycję Brexitu wypracowaną przez premier May, która z dużym prawdopodobieństwem zostanie odrzucona. Jeśli tak się stanie, kolejnego dnia (13 marca) parlamentarzyści będą głosować możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii bez żadnego porozumienia, tutaj również najbardziej realną opcją wydaje się odrzucenie. Wreszcie 14 marca parlament głosowałby możliwość przesunięcia ostatecznego terminu wyjścia ze wspólnoty, który na ten moment ustalony jest na 29 marca. Jeśli taka opcja zostanie przyjęta, wówczas premier May uda się do Brukseli w celu otrzymania oficjalnej zgody. Biorąc pod uwagę ostatnie komentarze ze strony UE wszystko na to wskazuje, że Bruksela udzieliłaby aprobaty dla takiego rozwiązania.

Z punktu widzenia inwestorów, przesunięcie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie przedłużeniem okresu niepewności, co może odbijać się negatywnie na wartości brytyjskich aktywów. Tym samym obserwowana w ostatnim czasie aprecjacja brytyjskiego funta może okazać się krótkotrwała.

Udany miesiąc na rynku surowców

W ślad za zwyżkami na rynkach akcji oraz nadziejami związanymi z zażegnaniem konfliktu handlowego, luty okazał się udany na rynku surowców

Cena złota, pomimo korekty w ostatnich dniach miesiąca, pozostała stabilna na poziomach powyżej 1300 USD/uncję:

Ropa naftowa kontynuowała wzrosty z początku roku. Co prawda, w końcówce lutego notowaniom chwilowo zaszkodził tweet Donalda Trumpa stwierdzający, że cena surowca jest zbyt wysoka, to jednak informacja o istotnym spadku zapasów ropy naftowej w USA (zapasy uszczupliły się o ponad 8 mln baryłek, podczas, gdy oczekiwano ich wzrostu o niespełna 3 mln) spowodowała powrót do wzrostów:

Uważamy, że obserwowane w ostatnim czasie silne wzrosty na rynkach akcji nie mają uzasadnienia. Świadczą o tym kiepskie odczyty danych makroekonomicznych z wielu gospodarek. Zaostrzenie stanowiska członków Rezerwy Federalnej może nastąpić tak samo szybko, jak ostatnio obserwowana zmiana tonu na bardziej gołębi. Z kolei, ewentualna niezdolność USA do osiągnięcia dobrych warunków oczekiwanego porozumienia handlowego z Chinami może zostać odebrana przez rynki jako dowód słabości. Oznacza to, że wiosną należy liczyć się z retestem poziomów ubiegłorocznych dołków na rynkach akcji. Dlatego, nasze nastawienie do rynków akcji pozostaje negatywne.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Kluczowe wydarzenia września: • FED obniża główną stopę procentową w (...)

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Kluczowe wydarzenia sierpnia: Spór handlowy stale się zaostrza Szaleń (...)

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Kluczowe wydarzenia lipca: FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w (...)

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.