Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


 • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

 • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


 • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

 • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Listopad: inwestorzy w mieszanych nastrojach
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia listopada:

 • FED nieoczekiwanie zmienia ton
 • Umowa w sprawie brexitu wisi na włosku
 • Nadzieje na porozumienie USA – Chiny w sprawie ceł
 • Ropa pod silną presją sprzedających

Po październikowym tąpnięciu na giełdach listopad przyniósł odreagowanie. Co prawda pierwsza połowa miesiąca przyniosła spadki, jednak koniec miesiąca należał już do kupujących:

Ostatecznie zyskała większość parkietów z rynkami wschodzącymi na czele, gdzie najwięcej w perspektywie miesiąca urósł argentyński indeks Marvel (+6,75%).

Z kolei mocno niezadowoleni mogą być inwestorzy z wysp brytyjskich, gdzie w wyniku niepewności co do warunków opuszczenia Unii Europejskiej, główny indeks tamtejszej giełdy, FTSE250, stracił ponad 2,5%.

Polska giełda była w listopadzie w czołówce jeśli chodzi o wzrosty. Indeksy WIG oraz WIG20 zyskały odpowiednio 5,23% oraz 6,47%. Jednak narastająco od początku roku polscy inwestorzy są „pod kreską” prawie -9%.

FED zmienia ton i pomaga rynkom

Pod koniec miesiąca byliśmy świadkami dość zaskakującego przemówienia Jerome’a Powella, głowy amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED – odpowiednik banku centralnego). Szef banku zasygnalizował w swoim przemówieniu, że stopy procentowe są już bliskie poziomu neutralnego, co rynki odebrały jednoznacznie jako zapowiedź zwolnienia tempa podwyżek. O ile w grudniu podwyżka o 0,25% (do przedziału 2,25-2,50%) jest raczej przesądzona, o tyle w całym 2019 roku zamiast trzech, rynki spodziewają się już tylko jednej. Rynki akcji otrzymały tym samym impuls do odbicia po spadkowej pierwszej połowie listopada:

Zyskiwali także posiadacze amerykańskich obligacji skarbowych, których rentowność spadła w okolice 3% (ich cena wzrosła):

Proces Brexitu wchodzi w decydującą fazę

W drugiej połowie listopada na pierwszym planie był temat związany z warunkami, na jakich Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. Premier Wielkiej Brytanii Teresa May poinformowała, że osiągnęła wstępne porozumienie z Unią Europejską, które zostało zatwierdzone na nadzwyczajnym szczycie UE pod koniec miesiąca.

Na wyspach nie milknie jednak krytyka wynegocjowanej umowy, a szanse na poparcie porozumienia brexitowego przez brytyjski parlament w głosowaniu, do którego ma dojść 11 grudnia, są bardzo małe. Należy zaznaczyć, że Brexit bez porozumienia spowoduje, że Wielka Brytania już 30 marca 2019 stanie się krajem „trzecim” dla UE, a scenariusz taki rodzi wiele problemów, m. in.:

 • paraliż, jeśli chodzi o dostawy do Wielkiej Brytanii, wprowadzenie ceł oraz kontrole celne na granicy znacząco wydłużą czas dostaw produktów oraz wpłyną na wzrost cen, co odczują brytyjscy importerzy, a finalnie brytyjski konsument;
 • niejasny status dotychczasowych umów zawartych miedzy firmami brytyjskimi oraz tymi z krajów Unii;
 • możliwość obniżenia ratingu kredytowego Wielkiej Brytanii, co poskutkuje wzrostem kosztu obsługi długu.

Niepewność związana z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię wyraźnie odciska piętno na brytyjskich aktywach. Traci funt oraz główny indeks londyńskiej giełdy:

Spotkanie przywódców USA i Chin na szczycie G20

Ostatniego dnia listopada w Buenos Aires ruszył szczyt G-20. Najistotniejszym, z punktu widzenia inwestorów, punktem spotkania jest wymiana handlowa, która na skutek tarć na linii Waszyngton – Pekin jest od kilku miesięcy pod presją. Donald Trump w swoich wypowiedziach poprzedzających szczyt twierdził, że jest „wysoce nieprawdopodobne”, aby miało dojść do wstrzymania planu podwyżki stawek celnych na chińskie produkty o wartości 200 mld USD z obecnych 10 do 25% od 1 stycznia, na co miała nalegać strona chińska. Nie wykluczył też możliwości oclenia pozostałego importu stawką 10%, jeżeli negocjacje nic nie przyniosą. Ale pojawiły się też komentarze ze strony chińskiego ministra spraw zagranicznych, którego zdaniem strony osiągnęły „wzajemnie korzystne” porozumienie.

Chińscy inwestorzy postanowili poczekać ze swoimi decyzjami rynkowymi na wynik rozmów. Na rynku akcji chińskich ostatni tydzień listopada poruszał się w trendzie bocznym:

Mocna przecena na rynku ropy

Listopad na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem gwałtownych spadków. Cena surowca spadła aż o 22%:

Za taki stan rzeczy odpowiada powrót do globalnej nadwyżki surowca na skutek coraz większej światowej produkcji i jednoczesnego osłabienia popytu. W Stanach Zjednoczonych produkcja ropy jest obecnie na rekordowym poziomie, a stan zapasów surowca mocno wzrósł:

Najbliższe tygodnie mogą przynieść wzrosty na światowych rynkach akcji. Uzasadnieniem takiego scenariusza mogą być:

 • potwierdzenie gołębiego (łagodnego) tonu FED w kwestii spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku, co może dać rynkom silny impuls wzrostowy;
 • chęć skorygowania przez rynek spadków, które miały miejsce w październiku oraz w pierwszej połowie listopada;
 • zbliżający się sezon świąteczny, kojarzony z tzw. „rajdem św. Mikołaja”.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Posiadacze IFM Portfela Dywidendowego zaliczą rok 2018 do bardzo udany (...)

Czytaj więcej

Grudzień: Święty Mikołaj zapomniał o inwestorach

Kluczowe wydarzenia grudnia: Silne spadki na giełdach FED bardziej st (...)

Czytaj więcej

11% w 2018 r. - trzecia wypłata dywidendy w funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania

IFM Global Funds S.A. informuje, że w dniu 20 listopada br. ustalony z (...)

Czytaj więcej

IFM GLOBALNY AKTYWNEGO INWESTOWANIA NAJLEPSZY WŚRÓD FUNDUSZY MIESZANYCH

Rok 2018 to bardzo udany czas dla Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwe (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.