Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia lipca:

  • FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w gotowości
  • Widmo bezumownego Brexitu coraz bardziej realne
  • Wskaźniki PMI w Europie szorują po dnie
  • Rynek surowców nie ma siły do wzrostów

Lipiec nie przyniósł istotnych zmian na globalnych rynkach akcji, szczególnie na rynkach rozwiniętych. Inwestorzy postanowili wstrzymać się z ewentualnymi ruchami do końca lipca, kiedy to amerykańska Rezerwa Federalna (FED - odpowiednik banku centralnego) miała ogłosić decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych oraz kierunków polityki monetarnej:

Liderem wzrostów była giełda turecka, gdzie główny indeks XU100 wzrósł w lipcu o blisko 6%.

Najsłabszy wynik pod względem stopy zwrotu odnotował indyjski Sensex ze stratą na poziomie bliskim -5%.

Warszawski parkiet także nie odnotował większej zmienności. Szeroki indeks WIG stracił w lipcu -0,86%.

FED obniża koszt pieniądza

Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, w ostatnim dniu lipca amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła główną stopę procentową o 25 p.b. do poziomu 2,00 – 2,25%. Jest to pierwsza obniżka po serii podwyżek trwających od końca 2015 r. W komunikacie decyzję uzasadniono "implikacjami rozwoju sytuacji w światowej gospodarce dla perspektyw wzrostu PKB oraz przytłumioną presją inflacyjną". Dodatkowo, Rezerwa zakończy redukcję sumy bilansowej (tj. redukcję posiadanych aktywów, głównie obligacji) w sierpniu, dwa miesiące wcześniej niż planowano. Na konferencji prasowej prezes FED, Jerome Powell, poinformował jednak, że obniżka kosztu pieniądza niekoniecznie oznacza początek cyklu, co niejako zaskoczyło rynek, który oczekiwał kolejnych cięć stóp jeszcze w tym roku. Po tych słowach inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje, a główny indeks amerykańskiej giełdy S&P500 zaczął tracić i zakończył miesiąc poniżej 3000 pkt:

EBC zapowiada luzowanie

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które odbyło się w przedostatnim tygodniu lipca, nie przyniosło zmian stóp procentowych w Stefie Euro (główna stopa procentowa pozostała na poziomie 0%). Jednak prezes Banku, Mario Draghi, dość jednoznacznie zapowiedział gotowość do ich obniżenia. Jednocześnie, informacja o rozpoczęciu prac nad możliwymi posunięciami w ramach polityki pieniężnej sugeruje możliwość zastosowania także innych instrumentów monetarnych, a więc prawdopodobnie wznowienia skupu obligacji. Przed posiedzeniem pojawiły się nawet spekulacje, że skup mógłby dotyczyć także akcji, ale to chyba jednak zbyt daleko posunięte i nierealne scenariusze. Jednocześnie Draghi starał się nie straszyć inwestorów obawami o stan gospodarki, koncentrując się na niskiej inflacji i uspokajając, że ryzyko recesji jest niskie.

W odpowiedzi inwestorzy powrócili do zakupów niemieckich obligacji skarbowych, których rentowności, po chwilowym odreagowaniu w pierwszej części lipca, wróciły do spadku (ceny obligacji wzrosły):

Osłabieniu uległa europejska waluta wobec amerykańskiego dolara:

Co dalej z brexitem?

Bezumowny Brexit staje się coraz bardziej realny. Boris Johnson, który w lipcu został przywódcą Partii Konserwatywnej, a w następstwie premierem Wielkiej Brytanii, prezentuje mocno ofensywne stanowisko wobec Brukseli. W jego opinii konieczna jest nowa umowa z Unią Europejską określająca warunki opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię, co z kolei na chwilę obecną wykluczają przedstawiciele UE. Chodzi o usunięcie z umowy tzw. irlandzkiego bezpiecznika, czyli mechanizmu pozwalającego na to, aby nie było kontroli granicznych miedzy Irlandią Płn. a Republiką Irlandii. To sprawia, że oczekiwania w kwestii łagodnego rozstania z Unią powoli topnieją. Przy mniej niż 100 dniach pozostających do 31 października (oficjalny termin Brexitu) rodzi to niepokój, tym bardziej, że niejasne jest, z kim właściwie Królestwo powinno rozmawiać do czasu aż Ursula von der Leyen nie obejmie urzędu szefowej Komisji Europejskiej.

W konsekwencji waluta brytyjska silnie traci na wartości zarówno względem euro:

jak i dolara:

Wskaźniki PMI powinny budzić niepokój

Lipiec był kolejnym miesiącem spowolnienia koniunktury w przemyśle, w szczególności w największych gospodarkach Starego Kontynentu. Wstępne dane dotyczące lipcowych odczytów PMI potwierdzają, że sytuacja w europejskim przemyśle nadal pozostaje niepokojąca. Przemysłowy PMI Niemiec znalazł się na poziomie 43,1 pkt., co jest najniższą wartością od siedmiu lat. Bardzo niski odczyt u naszego zachodniego sąsiada pociągnął automatycznie w dół przemysłowy PMI dla całej strefy euro, który wyniósł zaledwie 46,4 pkt.:

Inwestorzy w Europie pozostają jednak niewzruszeni na słabsze dane. Najwyraźniej, popularna za oceanem prawidłowość "im gorzej, tym lepiej” zaczyna również funkcjonować na naszym kontynencie.

Brak siły na rynku surowców

Rynek surowcowy, mierzony indeksem CRB, kończy lipiec na stosunkowo neutralnych poziomach:

Przyglądając się poszczególnym składowym indeksu, cena ropy naftowej oscylowała w lipcu w przedziale 55-60 USD za baryłkę:

Próba wybicia powyżej 60 USD natychmiast została tłumiona przez sprzedających. Notowaniom nie pomogły informacje o kolejnych, istotnych spadkach zapasów surowca w USA, ani utrzymujące się napięcia w cieśninie Ormuz, przez którą przepływa około jednej piątej zasobów światowej ropy.

Lipiec na rynku złota stał pod znakiem zmniejszonej zmienności notowań, jeśli porównamy ją z czerwcem:

Warto zwrócić uwagę, że cena z powodzeniem obroniła istotny poziom 1400 USD za uncję, i to pomimo umacniającego się w tym czasie amerykańskiego dolara (zwykle korelacja jest ujemna). Taka sytuacja na rynku złota może być oznaką antycypacji spowolnienia w globalnej gospodarce i zagrożeń dla światowej koniunktury.

Obniżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wcale nie musi oznaczać kontynuacji wzrostów na głównych światowych giełdach, w tym na giełdzie amerykańskiej. Może się bowiem okazać, że ceny akcji uwzględniają już ten fakt, a jakiekolwiek wzrosty mogą być chwilowe. Notowaniom w dalszym ciągu będzie ciążył spór handlowy na linii USA-Chiny, a także oznaki spowolnienia w światowej gospodarce. Dlatego też nie zmieniamy naszej strategii - nasze nastawienie do rynku akcji pozostaje negatywne.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Kluczowe wydarzenia września: • FED obniża główną stopę procentową w (...)

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Kluczowe wydarzenia sierpnia: Spór handlowy stale się zaostrza Szaleń (...)

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.