Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Kwiecień zdominowany przez wybory we Francji

Kwiecień był udanym miesiącem dla większości giełd. Inwestorzy wyczekiwali wieści z Francji, gdzie odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich.

  • W drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji zobaczymy Emmanuela Macrona i Marine Le Pen
  • Tureckie referendum w sprawie zmiany systemu parlamentarnego na prezydencki przebiegło po myśli prezydenta Erdogana
  • Przedwczesne wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii ogłosiła nieoczekiwanie premier Theresa May

Większość światowych giełd zakończyła kwiecień na plusie. Najlepiej wypadły parkiety w Polsce i Turcji, gdzie indeksy WIG i XU100 zyskały odpowiednio 6,45 proc. i 6,42 proc. Solidnymi wzrostami cieszyć się mogą inwestorzy brytyjscy i francuscy, gdzie główne indeksy zyskały odpowiednio 3,39 proc. i 2,83 proc. Najgorzej miesiąc zakończył chiński Shanghai Composite ze stratą -2,11. proc.

Amerykański S&P500 zanotował wzrost o 0,91 proc. Rajd na amerykańskiej giełdzie po listopadowych wyborach wyraźnie zwolnił tempo.

Napięcie przed i euforia po pierwszej turze wyborów we Francji

Kwietniowym wydarzeniem nr 1 były wybory prezydenckie we Francji. 23 kwietnia oczy całego świata skierowane były nad Sekwanę, gdzie wg przedwyborczych sondaży szansę na wejście do drugiej tury wyborów miało aż czterech kandydatów. Duże napięcie związane z niepewnością co do ostatecznego wyniku wyborów widać było na rynkach finansowych. Różnica w rentownościach obligacji francuskich i niemieckich rosła do kilkuletnich maksimów:

Ostatecznie jednak, przy frekwencji przekraczającej 80 proc., do drugiej tury wyborów przeszedł centrysta Emmanuel Macron z 23,75 proc. głosów i szefowa skrajnej prawicy, Marine Le Pen, z 21,53 proc. głosów. Rynki finansowe na całym świecie zareagowały bardzo euforycznie. Europejska waluta umocniła się, wzrastając z poziomu 1,07 do poziomu 1,09 dolara za euro, a francuski indeks giełdowy CAC40 wzrósł dzień po wyborach o ponad 4proc. Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja. Według sondaży, Marcon może liczyć na 59 proc. poparcia, a Le Pen na 41 proc.

Referendum w Turcji – Erdogan triumfuje

W połowie kwietnia w Turcji odbyło się referendum w sprawie zmian w konstytucji. Reforma zakłada m.in., że prezydent będzie jednocześnie szefem państwa i rządu, będzie mógł sprawować władzę za pomocą dekretów, a także rozwiązywać parlament. Wzrośnie także jego wpływ na wymiar sprawiedliwości. Przy wysokiej frekwencji sięgającej ok. 86 proc., według oficjalnych danych 51,3 proc. głosujących poparło zmianę ustroju. Wynik ten był wsparciem dla zarówno tureckiej waluty, jak i samej giełdy w Stambule.

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May nieoczekiwanie złożyła do Izby Gmin wniosek o samorozwiązanie brytyjskiego parlamentu i przedterminowe wybory. Było to dość zaskakujące posunięcie, ponieważ jeszcze dwa miesiące wcześniej zapewniała, że nie widzi konieczności przeprowadzania przedterminowych wyborów. Premier przekonywała, że wybory są potrzebne, aby zapewnić jej krajowi pewność, stabilność i silne przywództwo w negocjacjach z Unią Europejską w sprawie Brexitu, a obecnie opozycja te negocjacje utrudnia. Informacja ta spowodowała umocnienie brytyjskiej waluty względem dolara. Datę wyborów ustalono na 8 czerwca b.r.

Reforma podatkowa w USA

Długo wyczekiwana reforma podatkowa ruszyła, choć do jej pełnej implementacji jeszcze długa droga. Pod koniec miesiąca, podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział przedstawiciele administracji Donalda Trumpa, w tym sekretarz skarbu, Steven Mnuchin, przedstawiono założenia reformy. Najważniejsze punkty to:

  • redukcja siedmiu progów podatkowych do trzech – 10 proc., 25 proc., 35 proc.;
  • jednolity podatek CIT dla przedsiębiorstw na poziomie 15proc.;
  • wycofanie podatku od najniższych dochodów.

Reakcja rynków finansowych na te informacje była mocno ograniczona – większość założeń była znana jeszcze przed rozpoczęciem konferencji. Inwestorzy nie poznali szczegółów, które pozwoliłyby ocenić skutki wdrożenia cięcia podatków na budżet USA.

EBC i BOJ pozostawiają politykę monetarną bez zmian

Pod koniec kwietnia, podczas posiedzenia, Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego nie dokonała żadnych zmian w obecnej polityce monetarnej. Szef EBC, Mario Dragi potwierdził, że sytuacja gospodarcza jest w Strefie Euro całkiem niezła i coraz lepsza. Podkreślił jednocześnie, że stopy procentowe (główna stopa to obecnie 0%) pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy okres, a program luzowania ilościowego (skupu aktywów) w razie potrzeby zostanie wydłużony.

Centralny Bank Japonii również pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie (-0,10%) oraz utrzymał cel dla rentowności 10-letnich obligacji rządowych na poziomie 0%. Podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego Japonii w 2017 roku do 1,6% z 1,5%, uzasadniając ją wzrastającym eksportem.

Surowce

Kwiecień to drugi miesiąc z kolei, w którym cena ropy naftowej zamyka się poniżej psychologicznego poziomu 50 USD za baryłkę. Co prawda, w pierwszej połowie miesiąca, po dynamicznym spadku w marcu, cena ropy przebiła 50 USD, jednak nie zdołała trwale utrzymać się powyżej tego poziomu. Stale rosnąca produkcja surowca w Stanach Zjednoczonych pozostaje czynnikiem stawiającym rynek ropy naftowej pod dużą presją. Złoto zakończyło kwiecień w miarę neutralnie. Po dynamicznych zwyżkach cen kruszcu w pierwszej połowie miesiąca, notowania skierowały się później wyraźnie w dół, prawie w całości niwelując wcześniejsze zwyżki. Spadkom w drugiej części miesiąca pomogła mniejsza awersja do ryzyka. Zgodny z oczekiwaniami wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji spowodował wycofanie kapitału z rynku złota i skierowanie go na rynki akcji.

Autor: IFM Global Funds

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.2

Jak oszczędzają Polacy? W poprzedniej publikacji z cyklu OSZCZĘDZAJ SY (...)

Czytaj więcej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.1

Droga Do Zdobycia Jednorazowo Większej Kwoty Pieniędzy Nie Jest Prosta (...)

Czytaj więcej

Dlaczego INWESTOWANIE GLOBALNE jest cool?

Globalne inwestowanie – co to jest? Z określeniem „globalny” spotykamy (...)

Czytaj więcej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc maj

Zapraszamy na materiał wideo, w którym przedstawiamy skład i bieżące w (...)

Czytaj więcej

Brak zdecydowanego ruchu na głównych rynkach w maju

Większość światowych giełd zakończyła maj na plusie. Inwestorzy z uwag (...)

Czytaj więcej

Świetny kwiecień dla IFM Globalnego Ostrożnego Oszczędzania

Witam, zapraszamy na materiał, w którym przedstawiamy skład oraz bieżą (...)

Czytaj więcej

Meksykańskie aktywa w górę – czy to koniec problemów

W ciągu ostatniego kwartału meksykańskie rynki finansowe radziły sobie (...)

Czytaj więcej

Pęcznieje bańka na rynku kredytów samochodowych w USA

W 2008 roku kredyty hipoteczne o zwiększonym ryzyku (subprime mortgage (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.