Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


 • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

 • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


 • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

 • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"
Ikona zegarka Czas czytania: 10

Kluczowe wydarzenia kwietnia:

 • Zadziwiający wzrost amerykańskiego PKB
 • Wiadomości z Chin budzą optymizm
 • Niemiecki przemysł dalej w zapaści
 • Decyzja Trumpa podbija ceny ropy

Początek minionego miesiąca przyniósł wzrost cen akcji na większości światowych giełd. Była to reakcja na swego rodzaju „gołębi szok”, jaki zaserwowała inwestorom amerykańska Rezerwa Federalna (FED - odpowiednik Banku Centralnego), utwierdzając rynki w przekonaniu, że stopy procentowe nie zostaną podwyższone.

Jednak, wraz z upływem kolejnych dni kwietnia, euforia inwestorów zdawała się wygasać, a wyniki głównych światowych indeksów uległy „wypłaszczeniu”:

Gwiazdą kwietnia okazał się indeks niemieckich spółek DAX ze wzrostem ponad +7%, pomimo fatalnych danych makroekonomicznych z tego kraju. Fatalny miesiąc zaliczyli z kolei inwestorzy argentyńscy, gdzie główny indeks Merval stracił niespełna -12%.

Rynek w Warszawie wypadł w kwietniu stosunkowo słabo na tle rynków zachodnich. Szeroki indeks WIG zyskał w tym okresie jedynie +0,8%.

PKB w Stanach Zjednoczonych zaskakuje (?)

Odczyt amerykańskiego PKB za 1Q2019 był istotnym zaskoczeniem dla obserwatorów rynku. W pierwszym kwartale gospodarka USA, według wstępnych szacunków, powiększyła się o 3,2% k/k, co jest wartością wyższą aż o 1 p.p. od prognoz rynkowych. Analizując raport okazuje się jednak, że wysoki wynik został osiągnięty w dużej mierze przez czynniki jednorazowe (silny wzrost zapasów), a na uwagę zasługuje wyraźny spadek importu przy jednoczesnym wzroście eksportu. Bardziej kluczowe składniki, takie jak konsumpcja czy inwestycje prywatne, uległy w pierwszym kwartale zmniejszeniu, co nieco psuje pozytywny wydźwięk raportu.

Niemniej, inwestorzy na tę wiadomość zareagowali bardzo euforycznie. Indeks największych amerykańskich spółek S&P500 notował wzrosty i oscylował wokół historycznych maksimów:

Nasuwa się jednak pytanie o zasadności ostatnich decyzji członków Rezerwy Federalnej, którzy przerwali cykl podwyżek. Z pewnością zawirowania rynkowe z końca ubiegłego roku oraz krytyka prezydenta Trumpa kierowana pod adresem Jerome Powella mogły zdezorientować decydentów. Jednak, gdyby w obliczu lepszych danych z amerykańskiej gospodarki FED ponownie zmienił zdanie na temat luźnej polityki pieniężnej, na światowych giełdach mogłyby ponownie pojawić się turbulencje.

Powiew optymizmu z Chin

Ostatnie informacje płynące z Państwa Środka obudziły nadzieje. Najpierw pozytywnie zaskoczyły marcowe indeksy PMI dla przemysłu i usług Chin (zarówno państwowe, jak i te opracowywane przez Markit), a później dane o PKB w pierwszych trzech miesiącach roku i szczegółowe dane z końca I kwartału.

Dynamika wzrostu gospodarczego Chin w I kwartale br. wbrew oczekiwaniom w ujęciu rocznym nie zwolniła, a pozostała na poziomie 6,4%, notowanym na koniec ubiegłego roku. To, że chińska gospodarka radzi sobie całkiem obrazują także odczyty sprzedaży detalicznej, jak i produkcji przemysłowej. Zaskoczenie w przypadku drugiego z indeksów było ogromne. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła aż 8,5% i była najwyższa od lipca 2014 r, rozwiewając sporo obaw dotyczących tego, jak chińska gospodarka radzi sobie w kontekście wojny handlowej z USA.

Inwestorów chyba nie do końca przekonały dobre dane. Indeks akcji giełdy chińskiej Shanghai Composite wzrastał co prawda w pierwszej połowie miesiąca, jednak paliwa do wzrostów ewidentnie zabrakło w drugiej części kwietnia:

Niemiecki przemysł bez poprawy

Niemiecki przemysł nadal nie wykazuje oznak ożywienia. Nasi zachodni sąsiedzi pozostają na skraju zapaści, gdyż indeks PMI osiągnął wartość zaledwie 44,5 pkt., kurcząc się 4. miesiąc z rzędu:

Ponadto, niemiecki rząd w kwietniu po raz kolejny obniżył o prognozy wzrostu PKB na 2019 r. – tym razem do zaledwie 0,5%.

Kiepskie dane dość istotnie kontrastowały z optymizmem inwestorów, którzy od jakiegoś czasu zdają się bagatelizować stan niemieckiej gospodarki:

Ropa drożeje na skutek decyzji Donalda Trumpa

Po tym, jak amerykański Prezydent zakomunikował, że nie będzie dalszego przedłużenia wyłączeń z sankcji dla krajów kupujących ropę naftową z Iranu, cena surowca wzrosła w okolice sześciomiesięcznych maksimów:

Wygaśnięcie wyłączeń dla takich państw jak Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa czy Turcja w maju sprawi, że eksport irańskiej ropy mocno się skurczy. W marcu eksport irańskiej ropy wyniósł 1,3 miliona baryłek dziennie i stanowił blisko 20% eksportu surowca z największego państwa kartelu OPEC - Arabii Saudyjskiej.

Choć reakcja ceny ropy była jednoznaczna, to nie wydaje się byśmy w kolejnych miesiącach mogli doświadczyć jakiegoś znaczącego ruchu ku górze. Wszystko dlatego, iż na straży zbilansowania rynku chce ponownie stanąć Arabia Saudyjska. Kraj ten już wyraził gotowość do zwiększenia własnego wydobycia celem skompensowania niższego eksportu ropy z Iranu. W rezultacie efekt odcięcia irańskiej ropy może być tylko krótkotrwały, a jeśli tak będzie nie powinien on odcisnąć istotnego piętna na światowej gospodarce. Wzrosty cen akcji na świecie w ostatnich miesiącach to w dużej mierze odreagowanie po wcześniejszej przecenie. Według nas, ceny akcji uwzględniają już wszelkie pozytywne aspekty, takie jak:

 • lekkie wyhamowanie tempa spadku globalnego rozwoju gospodarczego,
 • odwilż w kwestii sporów handlowych między Chinami i USA,
 • zwrot w kierunku luźniejszej polityki pieniężnej głównych banków centralnych,
 • wysiłki chińskich władz mających na celu stymulację gospodarki.

Jednocześnie ignoruje się przy tym wiele rodzajów ewentualnego ryzyka. Z tego powodu, przy uwzględnieniu pełni parametrów makroekonomicznych i potencjału na kolejne kwartały, obserwowany od kilku miesięcy silny ruch w górę głównych światowych indeksów z dużym prawdopodobieństwem może dobiec końca.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Kluczowe wydarzenia września: • FED obniża główną stopę procentową w (...)

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Kluczowe wydarzenia sierpnia: Spór handlowy stale się zaostrza Szaleń (...)

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Kluczowe wydarzenia lipca: FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w (...)

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Kluczowe wydarzenia czerwca: Banki Centralne w Europie i USA gotowe d (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.