Użytkowniku,

Na stronie ifmglobalfunds.com używana jest technologia cookie w celu analizowania ruchu na stronie. Dodatkowo, w celu otrzymania materiałów marketingowych lub podjęcia kontaktu możesz pozostawić nam swoje dane. Zapoznaj się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony. Klikając przycisk „przejdź do strony” lub zamykając to okno zgadzasz się na postanowienia zawarte poniżej. W przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com danymi osobowymi jest np. adres IP. Dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies instalowanych przez IFM Global Funds S.A. na stronie i urządzeniach używanych podczas korzystania ze strony. Podstawa prawna przetwarzania danych osobowych w przypadku korzystania ze strony ifmglobalfunds.com:


  • - niezbędność przetwarzania do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią. Obejmuje między innymi dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania usług jak również prowadzenie marketingu i promocji produktów IFM Global Funds S.A.

  • - dobrowolna zgoda - aby móc dostarczyć poradnik lub inne materiały możliwe do pobrania ze strony ifmglobalfunds.com lub aby podjąć kontakt w celu przedstawienia oferty IFM Global Funds S.A.. Udzielenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Zgoda na przetwarzanie danych może być w każdej chwili wycofana.

Dane przetwarzane są do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania:


  • - w przypadku udzielenia zgody - do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań ograniczających tę zgodę,

  • - w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora – do czasu istnienia tego uzasadnionego interesu.


Administratorem danych jest IFM Global Funds S.A. z siedzibą w Katowicach, Al. Wojciecha Korfantego 141 C, 40-154 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000322019, NIP:526-27-50-360, REGON: 015611781, mail: [email protected] Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Osobowych IFM Global Funds S.A.: Monika Piecuch-Krause, mail:[email protected]

Kup online
Wróć
Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię
Ikona zegarka Czas czytania: 5

Kluczowe wydarzenia czerwca:

  • Banki Centralne w Europie i USA gotowe do luzowania polityki monetarnej
  • Przywódcy USA i Chin gotowi do wznowienia rozmów w kwestii relacji handlowych
  • Napięcia na bliskim wschodzie windują cenę ropy naftowej
  • Złoto najdroższe od 6 lat

Po majowej nerwowości wśród globalnych inwestorów, która przekształciła się w wyprzedaż na rynkach akcji, czerwiec przyniósł poprawę nastrojów:

Niekwestionowanym liderem pod względem stopy wzrostu była giełda w Argentynie, gdzie główny indeks Merval wzrósł w czerwcu o ponad 23%, kończąc pierwsze półrocze 2019 r. niespełna 38% zyskiem. Na drugim biegunie znalazł się indyjski Sensex ze stratą na poziomie -0,8%.

Giełda w Warszawie wpisała się w czerwcu w światowy trend. Indeksy WIG oraz WIG20 wzrosły w tym miesiącu odpowiednio +3,93% oraz +3,95%.

Europejski Bank Centralny gotowy do luzowania…

Na początku czerwca, podczas posiedzenia członków, Europejski Bank Centralny (EBC) wydłużył obietnicę utrzymywania niskich stóp procentowych i potwierdził, że w odpowiedzi na spadającą inflację i pogarszające się perspektyw globalnego wzrostu gospodarczego, będzie dopłacał bankom (przy spełnieniu określonych warunków) za udzielanie kredytów konsumentom oraz firmom. Pozostawił także główną stopę procentową na dotychczasowym poziomie, czyli 0%. Decyzję tę inwestorzy przyjęli bez zaskoczeń.

Jednak wypowiedź prezesa EBC, Mario Draghi’ego, podczas trwającej w drugiej połowie czerwca konferencji bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dość mocno wpłynęła na rynki. Mocno nieoczekiwanie i bardzo ofensywnie stwierdził on, że jeżeli sytuacja ekonomiczna w Strefie Euro miałaby się pogorszyć, Bank jest przygotowany, by szybko wprowadzić dodatkowy stymulus (skup aktywów) i obniżyć głębiej stopy procentowe.

Euro natychmiast po słowach Draghi’ego spadło poniżej 1,12 do amerykańskiego dolara:

a rentowność niemieckich 10-latek spadła o blisko 10 p.b. (ceny obligacji wzrosły):

Prawdziwa euforia zapanowała także na europejskich rynkach akcji:

… amerykańska Rezerwa Federalna też gotowa

W Stanach Zjednoczonych Jerome Powell, prezes FED (amerykańskiej Rezerwy Federalnej, odpowiednika banku centralnego) także postanowił nie rozczarować inwestorów. Wprawdzie główna stopa procentowa nie uległa zmianie, jednak kluczowa dla rynków stała się otwartość Rezerwy Federalnej na obniżki stóp już podczas kolejnego posiedzenia, tj. w lipcu 2019 r. Według rynku prawdopodobieństwo obniżki głównej stopy procentowej w USA o 25 p.b. kształtuje się obecnie na poziomie 76,5%. "Gołębi” wydźwięk czerwcowego posiedzenia sprawił, że rentowności amerykańskich 10-latek spadły poniżej 2% po raz pierwszy od listopada 2016 r.

Spotkanie Trumpa i Xi przybliży porozumienie handlowe?

Spotkanie przywódców USA i Chin podczas szczytu G20 pod koniec czerwca, którzy zdecydowali się powrócić do negocjacji handlowych, ponownie rozpaliło optymizm inwestorów. USA mają wstrzymać się z wprowadzeniem nowych ceł, a także złagodzić sankcje nałożone na chińską firmę Huawei. W zamian Chiny zwiększą zakupy amerykańskich produktów rolnych. Obopólne ustępstwa mają stanowić krok do podpisania porozumienia handlowego w przyszłości. Czy to jednak wystarczy, abyśmy doświadczyli trwałych wzrostów na rynkach akcji? Niekoniecznie. Należy bowiem pamiętać o tym, że nałożone przez USA w maju cła na chiński import nie zmieniły kształtu, co w dalszym ciągu będzie ciążyć światowej gospodarce. Doświadczenie z kilku ostatnich miesięcy pokazuje, że pomimo twitterowych deklaracji o udanych rozmowach, do finalnego porozumienia wcale nie musi być blisko.

Zamieszanie na bliskim wschodzie podbija ceny ropy naftowej.

Są dwie recepty na wzrost cen ropy: wzrost globalnego popytu lub nieprzewidywane wydarzenia mogące ograniczyć produkcję/dostawy surowca. O ile trudno sobie wyobrazić nagły wzrost zapotrzebowania na ropę, o tyle ograniczenie dostaw nie jest czymś nieprawdopodobnym. Czerwiec obfitował w wydarzenia, które spowodowały gwałtowny wzrost cen surowca:

Najpierw w Zatoce Omańskiej zaatakowane zostały dwa tankowce, a o atak został oskarżony Iran. Kilka dni później irańskie siły zestrzeliły amerykańskiego drona szpiegowskiego. Irańska Gwardia Rewolucyjna przyznała się do zestrzelenia i poinformowała, że Amerykanie naruszyli przestrzeń powietrzną kraju. Z kolei rzecznik Centralnego Dowództwa sił USA zastrzegł, że doszło do tego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i że posiada na to dowody. Początkowo Donald Trump zlecił atak na część irańskich radarów i baterie rakiet. Ostatecznie, amerykański prezydent wycofał się z ataków stwierdzając, że zestrzelenie drona mogło być pomyłką ze strony irańskich wojskowych i dodał, że jego administracja wkrótce poinformuje jakie działania zostaną podjęte wobec Iranu.

Złoto odzyskało blask

Obawy o konfrontację pomiędzy USA i Iranem, a także gotowość głównych banków centralnych do luzowania polityki monetarnej przyczyniły się do silnych wzrostów ceny złota, która wybiła się ponad sześcioletni zakres konsolidacji i zamknęła miesiąc powyżej 1400 USD za uncję:

Eskalacja konfliktu na linii USA – Iran oraz deprecjacja amerykańskiego dolara mogą w dalszym ciągu wspierać notowania królewskiego metalu, który jest tzw. bezpieczną przystanią w okresach niepewności.

Euforia na rynkach akcji, jaką obserwowaliśmy w czerwcu, może okazać się krótkotrwałą. Za taką tezą mogą przemawiać następujące argumenty:

- powrót do negocjacji handlowych między USA i Chinami niekoniecznie musi oznaczać rychłego podpisania porozumienia handlowego; cła zaimplementowane w maju nie zostały zawieszone, a to mocno ciąży gospodarkom;

- w momencie, gdy na rynkach panuje euforia, z gospodarek napływają najgorsze od lat dane o aktywności biznesowej. Szczególnie źle sytuacja wygląda w Chinach, Japonii, Korei, Indiach, gdzie czerwcowe indeksy PMI solidnie spadły;

- sygnały ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej spowodowały, że indeks największych amerykańskich spółek S&P500 znajduje się w okolicach historycznych szczytów; niemniej, wzrosty indeksów w USA mocno napędzały skupy akcji własnych przez spółki; szacuje się, że z uwagi na pogarszające się wyniki amerykańskich spółek, tempo skupu akcji własnych może w najbliższych miesiącach istotnie spaść, co przełoży się na ceny akcji amerykańskich korporacji.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Informacja Zarządu Funduszu Bright Cap

Dnia 3 marca br. odbyła się ostatnia wycena subfunduszu Bright Cap IFM (...)

Czytaj więcej

Październik: Euforia ogarnia światowe parkiety

Kluczowe wydarzenia października: • Giełda w USA na szczytach • FE (...)

Czytaj więcej

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Kluczowe wydarzenia września: • FED obniża główną stopę procentową w (...)

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Kluczowe wydarzenia sierpnia: Spór handlowy stale się zaostrza Szaleń (...)

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Kluczowe wydarzenia lipca: FED tnie stopy procentowe, EBC pozostaje w (...)

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Kluczowe wydarzenia maja: Wojna celna USA się nasila Wybory do Parla (...)

Czytaj więcej

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na "gołębi szok"

Kwiecień: szalone wzrosty w reakcji na gołębi szok

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Kluczowe wydarzenia marca: Globalne rynki akcji kontynuują wzrosty w (...)

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Kluczowe wydarzenia lutego: Globalne rynki akcji kończą luty w dobryc (...)

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Kluczowe wydarzenia stycznia: Rynki na świecie odreagowują grudniowe (...)

Czytaj więcej

Poznaj korzyści płynące z kupna produktów finansowych IFM Global Funds online

pozbądź się stresu transakcyjnego szyfrowanie i PaybyNet
zminimalizowany czas transakcji tylko 12 minut dzieli Cię od dokonania zakupu
płacisz minimalną
opłatę
kod SMS do autoryzacji transakcji szybkość i wygoda
Wyróżnienia i nagrody Fundusz IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania znalazł się w gronie 15 najlepszych produktów inwestycyjnych 2016 roku wg Gazety Finansowej (Gazeta Finansowa, 23.09.2016).

Zainwestuj w bezpieczne produkty
finansowe otwarte na Ciebie

Potrzebujesz tylko dowodu osobistego i numeru rachunku bankowego

kup online

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Subfunduszu wiąże się z ryzykiem, a Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych, ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Prezentowane dane dotyczące wyników inwestycyjnych są liczone na bazie stopy zwrotu pomniejszonej jedynie o koszty obciążające poszczególne subfundusze, jednakże bez uwzględnienia opłat manipulacyjnych, pobranych podatkówi innych świadczeń, które powinny być wzięte pod uwagę przy wyliczaniu ostatecznej stopy zwrotu z inwestycji. Uczestnicy Subfunduszu muszą się liczyć z możliwością utraty części wpłaconych środków. Stopa zwrotu z inwestycji w tytuły uczestnictwa uzależniona jest od wartości tytułu uczestnictwa w momencie jego zbycia i odkupienia przez Subfundusz oraz od wysokości poniesionej opłaty manipulacyjnej. Dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a potencjalne korzyści z inwestowania w Subfundusz mogą zostać zmniejszone o pobrane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat oraz prowizji. Szczegółowe informacje dotyczące Subfunduszu, w tym opis ryzyka inwestycyjnego, opłaty oraz inne koszty związane z uczestnictwem obciążające Subfundusz oraz informacje o podatku obciążającym dochód z inwestycji znajdują się w Prospekcie informacyjnym, Tabeli Opłat Manipulacyjnych i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID).

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i nie zawiera propozycji nabycia instrumentu finansowego. Wykresy i diagramy mają charakter wyłącznie ilustracyjny i nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą. Nie stanowią podstawy do ustalenia zobowiązań żadnej ze stron. Organem nadzoru nad IFM Global Funds S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego w Warszawie. Organem nadzoru nad Subfunduszem jest Commission de Surveillance du Sectour Financier w Luksemburgu.